Pływający terminal LNG w Kłajpedzie to specjalny statek z instalacjami do magazynowania, przeładunku i regazyfikacji gazu skroplonego. 1 stycznia br. rozpoczął on działalność.

Umowę na dostawę LNG podpisano z norweskim Statoilem w sierpniu 2014 r. Będzie on dostarczał Litwie 540 mln m3 gazu rocznie.

Terminal znacząco zmniejszy zależność Litwy od dostaw rosyjskiego gazu i pozwoli na wynegocjowanie niższych cen. Będzie też służyć jako źródło dostaw gazu do Estonii i na Łotwę.

Za handel gazem odpowiada LitGas, powołana przez państwowy koncern Lietuvos Energija i Klaipedos Nafta (KN). Statek-gazoport, nazwany symbolicznie "Independence", zacumował w Kłajpedzie 27 października 2014 r.

Gdzie jeszcze powstaną terminale LNG?

Wiele państw z regionu bałtyckiego ma w planach budowę terminali LNG, m.in. Finlandia, Szwecja i Dania.

Aby móc omijać Rosję, jako dostawcę gazu, wiele państw w regionie Bałtyku planuje budowę terminali skroplonego gazu ziemnego LNG. Dzięki temu będą mogły sprowadzać błękitne paliwo z Norwegii czy rejonu Zatoki Perskiej.

Od 2008 r. Finlandia ma w planach budowę terminala LNG. Pierwotnie inwestycja miała powstać we współpracy z Estonią, ale ostatecznie zadecydowano o budowie dwóch osobnych gazoportów, które w przyszłości ma połączyć podwodny gazociąg „Balticconnektor”.

Budowę terminali planują także Dania i Szwecja. Kraje te przewidują, że LNG będzie niebawem podstawowym paliwem w bałtyckiej żegludze.