Republika Południowej Afryki jest jedną z najbardziej uzależnionych od węgla gospodarek na świecie. Zamierza jednak postawić na atom, w związku z tym w najbliższych miesiącach ogłoszone zostaną przetargi w związku z budową reaktorów jądrowych. Planuje się, że powstanie ich od 6 do 8. Wartość projektu jądrowego szacuje się na ponad 50 mld USD.
Elektrownia Koeberg. Fot. Eskom
W RPA ponad 90% energii powstaje na bazie węgla. Rocznie kraj ten emituje ponad 0,5 mld ton dwutlenku węgla. Jest to połowa emisji całego kontynentu afrykańskiego. RPA wydobywa rocznie ponad 220 mln ton węgla, z czego 25% eksportuje.
W kraju tym od 30 lat eksploatowane są dwa francuskie reaktory jądrowe w elektrowni Koeberg. Stanowią one około 2% zainstalowanej mocy. Kilka lat temu (2008 r.) przed rozstrzygnięciem przetargu na kolejne reaktory postępowanie wstrzymano z powodu problemów finansowych firmy energetycznej Eskom. Wówczas zdecydowano się zainwestować w rozbudowę mocy opartych na węglu i zrezygnować z atomu.
Zgodnie z nowymi planami RPA do 2030 r. mają powstać reaktory o mocy 9,6 GW (6 lub 8 reaktorów). Umowy międzyrządowe w ramach przygotowań do projektu podpisano już ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, Rosją, Francją, Japonią i Chinami.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.