Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – Marosz Szefczowicz jest odpowiedzialny za utworzenie unii energetycznej. Rozmowy na ten temat mają być prowadzone dziś w Warszawie.
Fot. Gaz-System S.A.
Celem utworzenia unii energetycznej jest zabezpieczenie dostaw surowców do krajów unijnych, zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie uzależnienia od Rosji.
Wspólne zakupy gazu wzbudzają sporo kontrowersji. Jak podkreśla Szefczovicz, na początku Unia powinna zdecydować się na dobrowolne zakupy. Jak mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia, sceptycznie na ten pomysł patrzy Europa Zachodnia, która nie widzi potrzeby zmian, gdyż firmy kupujące gaz dobrze funkcjonują. Inaczej jednak sprawa wygląda w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje z tego regionu potrzebują wsparcia silniejszej części Europy.
Drugi, równie dyskusyjny problem, to forsowana przez Polskę i szefa Rady Europejskiej – Donalda Tuska większa przejrzystość w negocjowaniu kontraktów gazowych między unijnymi krajami a dostawcami spoza UE. KE miałaby uczestniczyć w negocjacjach cenowych. Jak podkreślił Szefczovicz, nie wszystkie kraje będą chciały się na to zgodzić, jednak jego zdaniem powinny przejść z myślenia narodowego na europejski, korzystnego dla wszystkich członków Wspólnoty.
Komisja Europejska ma przedstawić projekt unii energetycznej 25 lutego.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.