2 lutego w Warszawie odbyły się rozmowy ws. utworzenia unii energetycznej. W spotkaniu wziął udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – Marosz Szefczowicz, odpowiedzialny za utworzenie unii.
Marosz Szefczovicz, Ewa Kopacz. Fot. KPRM
Po co w Europie unia energetyczna?
Celem utworzenia unii energetycznej jest zabezpieczenie dostaw surowców do krajów unijnych, zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie uzależnienia od Rosji.
Wspólne zakupy gazu wzbudzają sporo kontrowersji. Jak podkreśla Szefczovicz, na początku Unia powinna zdecydować się na dobrowolne zakupy. Jak mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia, sceptycznie na ten pomysł patrzy Europa Zachodnia, która nie widzi potrzeby zmian, gdyż firmy kupujące gaz dobrze funkcjonują. Inaczej jednak sprawa wygląda w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje z tego regionu potrzebują wsparcia silniejszej części Europy.
Drugi, równie dyskusyjny problem, to forsowana przez Polskę i szefa Rady Europejskiej – Donalda Tuska większa przejrzystość w negocjowaniu kontraktów gazowych między unijnymi krajami a dostawcami spoza UE. KE miałaby uczestniczyć w negocjacjach cenowych. Jak podkreślił Szefczovicz, nie wszystkie kraje będą chciały się na to zgodzić, jednak jego zdaniem powinny przejść z myślenia narodowego na europejski, korzystnego dla wszystkich członków Wspólnoty.
Marosz Szefczovicz popiera koncepcję unii energetycznej
Wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz podkreślił, że pomysł wspólnych zakupów gazu w UE jest rozważany, ale tylko na zasadzie dobrowolności. Uważa on, że najważniejsze w realizacji tego projektu będzie „polityczne wsparcie”. W tym aspekcie liczy na nowego szefa Rady Europejskiej – Donalda Tuska. Jego zdaniem powstanie unii energetycznej jest obecnie bardziej wobec przedłużającego się konfliktu a wschodzie Ukrainy.
25 lutego KE przedstawi projekt unii energetycznej
Na koniec lutego zapowiadane jest ogłoszenie strategii KE ws. budowy unii energetycznej. Problem ten będzie też omawiany podczas marcowej Rady Europejskiej.
Koncepcja unii ma być oparta na pięciu filarach, takich jak: bezpieczeństwo dostaw w oparciu o zasady solidarności i zaufania, konkurencyjny rynek wewnętrzny energii, obniżenie popytu na energię, dekarbonizacja koszyka energetycznego w UE, badania i rozwój.
Polska premier oczekuje ambitnego planu działań ws. unii energetycznej
Jak podkreśliła podczas spotkania ze Szefczoviczem premier Ewa Kopacz, oczekuje ona, że przygotowywany przez Komisję Europejską plan działań będzie ambitny. Zwróciła też uwagę na kwestie wprowadzenia mechanizmów solidarności europejskiej na wypadek kryzysu dostaw oraz przejrzystości na rynku gazu – czytamy w komunikacie KPRM.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.