Agnieszka Prokop: Największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce, jaką jest budowa bloków w elektrowni Opole, ruszyła rok temu. Jak postępują prace? Co wykonano do tej pory i czy dotychczas zrealizowane prace postępują zgodnie z harmonogramem?

Andrzej Twardowski: Polecenie Rozpoczęcia Prac zostało wydane 31 stycznia 2014 r. Praktycznie od razu rozpoczęły się działania przygotowawcze na terenie przyszłego placu budowy oraz szeroko zakrojone prace projektowe. W chwili obecnej kończy się pierwszy rok realizacji projektu.

Był to okres bardzo wytężonych prac projektowych, w którym generalny wykonawca powołał zespół projektowy, uzgodnił i wdrożył szereg szczegółowych procedur regulujących sposób realizacji projektu, zarówno w relacjach wewnętrznych, jak również pomiędzy generalnym wykonawcą a zamawiającym. Bardzo istotnym osiągnięciem tego okresu było przedstawienie zamawiającemu i uzyskanie jego akceptacji na wykonany Projekt Podstawowy dla całego obiektu.
W tym czasie została również zorganizowana budowa, obejmującą nie tylko infrastrukturę, ale również powołanie odpowiednich zespołów zarządzających oraz mobilizację podwykonawców i rozpoczęcie prac budowlanych.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie wykonywania fundamentów, zarówno maszynowni, jak również kotłowni dla obu bloków nr 5 i 6 o mocy 900 MW każdy, prac fundamentowych w obrębie pierwszej z dwóch chłodni kominowych oraz betonowania pylonów (wież komunikacyjnych kotła ) na poziomie około 100 m.

Realizacja przedsięwzięcia polegającego na budowie dwóch kompletnych bloków energetycznych obejmuje wiele tysięcy operacji ujętych w harmonogramie realizacji. Jest rzeczą naturalną, że bieżące potrzeby budowy, postęp prac projektowych oraz działalność licznych dostawców i podwykonawców wymuszają bieżący monitoring tych prac oraz wzajemnych ich relacji.
Patrząc jednak całościowo na okres ostatnich 12 miesięcy, możemy potwierdzić, iż realizacja projektu postępuje zgodnie z przyjętymi założeniami.

A.P.: Czy w ramach dotychczas wykonanych prac miały miejsce jakieś nieprzewidziane okoliczności? Jeśli tak – proszę opisać charakter tych trudności oraz podjęte środki zaradcze.

A.T.: Realizacja budowy nowego bloku zawsze jest przedsięwzięciem skomplikowanym i wymagającym szeregu działań oraz uzgodnień. Prace prowadzone na terenie przylegającym do pracującej elektrowni zmuszają do brania pod uwagę dodatkowych czynników związanych z unikaniem negatywnego wpływu na prace istniejących instalacji.

Porównując projekt Opole do podobnych tego typu projektów (np. projekt Bełchatów 858 MW), można wymienić dwa obszary wpływające na stopień skomplikowania przedsięwzięcia. Są nimi:
- warunki gruntowe, wynikające z położenia terenu w dorzeczu Odry i Małej Panwi oraz ograniczony obszar na samą budowę i zorganizowanie jej niezbędnego zaplecza;
- organizacja konsorcjum kilku podmiotów realizujących projekt w stosunkowo złożonym układzie odpowiedzialności za różne jego obszary.

Odnosząc się do pierwszego zagadnienia, związanego z samym terenem budowy, nasze działania skupiały się na dopracowaniu organizacji obszaru budowy i jej zaplecza oraz położeniu bardzo dużego nacisku na badania gruntowe oraz przygotowaniu samego terenu przed wykonaniem właściwych prac budowlanych.
W zakresie organizacji oraz właściwego współdziałania wszystkich podmiotów wchodzących w skład generalnego wykonawcy, nacisk położyliśmy na doprecyzowanie zagadnień oraz pełne wzajemne  zrozumienie, a następnie spisaliśmy ustalenia w formie uzgodnionych dokumentów roboczych.

A.P.: Proszę o przedstawienie harmonogramu prac budowlanych na najbliższe miesiące.

A.T.: Rok 2015 jest okresem, w którym najłatwiej będzie obserwować postępy prac na budowie. W pierwszym półroczu realizowane będą prace budowlane związane z wykonaniem fundamentów pod główne urządzenia, pylonów oraz chłodni kominowej. Już teraz widoczne są zaawansowane prace przy betonowaniu pylonów dla pierwszego bloku oraz przygotowanie do zalewania fundamentu maszynowni bloku nr 6, czy też wykonywanie fundamentów młynów.

Od czerwca charakter prac będzie ulegał sukcesywnym zmianom i pojawią się coraz szersze fronty robót montażowych. Dotyczy to zwłaszcza obszaru kotłowni, gdzie rozpocznie się montaż konstrukcji głównej kotła i obszaru odsiarczania. Natomiast końcówka roku 2015 to rozpoczęcie instalacji części ciśnieniowej dla pierwszego bloku.

A.P.: Który etap budowy będzie według Państwa największym wyzwaniem i dlaczego?

A.T.: Wszystkie etapy budowy tak skomplikowanego obiektu, jakim jest nowoczesny blok energetyczny, obfitują w szereg wyzwań natury zarówno technicznej, jak i organizacyjnej. Trudno jest zatem wskazać jeden najważniejszy etap, gdyż ta ocena może się  zmieniać w zależności od uwarunkowań projektu oraz szeregu różnych czynników.

Ogólnie rzecz ujmując, w przypadku projektu Opole, podobnie jak w większości innych projektów, montaż kotła jest elementem leżącym „na ścieżce krytycznej”, czyli bezpośrednio wpływającym na ostateczny termin realizacji. Z perspektywy początku roku 2015 najważniejszą kwestią jest właściwe zakończenie prac fundamentowych oraz przygotowanie się do rozpoczęcia montażu pierwszego kotła zgodnie z planami.

A.P.: Pierwszy z bloków ma zostać oddany do eksploatacji w drugiej połowie 2018 r., a drugi – na początku 2019 r. Który rok będzie dla Państwa, jako podwykonawcy, najbardziej wymagający?

A.T.: Jak już wcześniej wskazałem, sytuacja przy realizacji tego typu projektów jest dynamiczna i zależy od szeregu czynników, nie zawsze pozostających w zakresie oddziaływania generalnego wykonawcy.

Dlatego też zawsze podkreślam, że prawdziwą sztuką nie jest dobre zaplanowanie wszystkich prac, lecz szybkie i właściwe reagowanie na zmiany sytuacji w trakcie realizacji obiegu.

Patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego, rok 2015 wydaje się kluczowy dla osiągnięcia ostatecznego sukcesu, bo to w roku bieżącym podejmowane są i będą decyzje oraz dziania wpływające na lata kolejne.

A.P.: Jako generalny podwykonawca Państwa firma dostarczy dla Opola m.in. generatory, turbiny parowe i kotły. Czym będą charakteryzowały się te urządzenia w porównaniu do obecnie funkcjonujących w Polsce tego typu instalacji?

A.T.: Alstom Power w ramach podpisanych umów odpowiada za całą cześć technologiczną obiektu, pełni rolę generalnego projektanta jak również  lidera generalnego wykonawcy. Zaprojektowane oraz dostarczane przez nas urządzenia odpowiadają najwyższym światowym standardom i wymogom określonym w kontrakcie.

Zrealizowany przez Alstom blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów był pierwszym z kilku nowych bloków realizowanych obecnie w Polsce i w sposób istotny zmieniającym obraz krajowej energetyki. Bloki w Bełchatowie, Opolu, Kozienicach czy Jaworznie doskonale wpisują się w nowe wyzwania stające przed sektorem wytwarzania, zarówno w zakresie efektywności wytwarzania energii (znacznie wyższej niż dotychczasowe instalacje), jak również znacznego ograniczenia wszelakiego rodzaju emisji, ze szczególnym uwzględnieniem  CO2.
W tym roku zostaną wyprodukowane kluczowe urządzenia dla nowych bloków.

Chcielibyśmy zaprosić dziennikarzy do naszych lokalnych fabryk, aby mogli zobaczyć proces produkcji.

Warto też zaznaczyć, ze postęp prac można śledzić na bieżąco tutaj.

A.P.: Dziękuję za rozmowę.

A.T.: Dziękuję.

Zobacz też: Fundamenty pod maszynownię w Elektrowni Opole

Zdjęcia z betonowania fundamentu maszynowni nr 6 w Elektrowni Opole