W Wielkiej Brytanii powstaje pierwsza elektrownia pływowa w formie sztucznej laguny. Wykonawcą inwestycji jest spółka Tidal Lagoon Power, a urządzenia dla tego projektu dostarczy konsorcjum firm General Electric i Andritz.
Fot. www.tidallagoonswanseabay.com
Konsorcjum firm General Electric i Andritz podpisało kontrakt warty 400 mln EUR na dostawę urządzeń dla elektrowni pływowej, która ma powstać w Zatoce Swansea w południowej Walii. Instalacja, która będzie się składać z 16 podwodnych turbin, ma zostać uruchomiona w 2019 r. Będzie w stanie wyprodukować taką ilość energii elektrycznej, która zasili 155 tys. gospodarstw domowych przez najbliższe 120 lat.
Fot. www.tidallagoonswanseabay.com
Na czym będzie polegało działanie Swansea Bay?
Elektrownia będzie wykorzystywać różnicę w poziomie wody wewnątrz i na zewnątrz laguny, powodowanym przez przypływy. Przepływająca woda ma poruszać turbiny wbudowane w niemal 10 km mur oddzielający lagunę od otwartego morza.
Jakie są korzyści energii z pływów morskich?
Spółka Tidal Lagoon Power poinformowała, że według analiz, energia wyprodukowana przez laguny pływowe może być znacznie tańsza od tej z morskich farm wiatrowych i porównywalna do lądowych farm wiatrowych i dużych elektrowni solarnych.
Koszt megawatogodziny energii wyprodukowanej przez laguny pływowe może w 2021 r. wynieść około 100 funtów, przez morskie farmy wiatrowe – 131 funtów, a lądowe farmy wiatrowe około 90 funtów.
Zobacz film o elektrowni pływowej w Swansea Bay:
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.