Konferencja i Targi PSEW to jedyne wydarzenie w kraju, które w tak kompleksowy sposób pokazuje, jak bardzo branża OZE jest ważna dla polskiego sektora energetyki.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firm z całej Europy, m.in. deweloperzy, inwestorzy czy przedstawiciele sektora dystrybucji energii, a także stowarzyszeń branżowych. Jest to ponadto okazja do spotkań z przedstawicielami administracji państwowej.

W trakcie sześciu sesji tematycznych prezentacje miało około 30 panelistów, a blisko 50 wystawców zaprezentowało nowe produkty, usługi i rozwiązania technologiczne z zakresu energetyki wiatrowej. Zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku, wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc blisko 700 uczestników z Polski i zagranicy.

Jaka przyszłość czeka energetykę wiatrową w Polsce?

Wojciech Cetnarski, prezes PSEW, w następujący sposób podsumował jeden z najważniejszych tematów poruszanych podczas tegorocznej konferencji: „jestem pewien, że wiosna 2015 r. zostanie zapamiętana przez branżę energetyki wiatrowej w Polsce nie tylko jako pora, kiedy zakończyły się trwające ponad trzy lata prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii, ale również jako czas nowego otwarcia z ważnym wydarzeniem, jakim jest jubileuszowa X Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej”. Dodał również, że wdrożenie niedawno uchwalonej ustawy spowoduje znaczne spowolnienie w energetyce wiatrowej, które będzie widoczne już w 2016 r., a rok 2017 będzie w tym zakresie bezsprzecznie najgorszym od wielu lat. Rozwój energetyki wiatrowej jest jednak konieczny, aby Polska mogła spełnić nowe cele unijnej polityki energetycznej, ponieważ bez tego nie będzie możliwe będzie osiągnięcie obowiązkowych poziomów redukcji emisji gazów cieplarnianych, określonych na rok 2030, ani spełnienie celów strategicznych zawartych w założeniach Polityki Energetycznej Polski do roku 2050.

Seminarium „Ustawa o OZE – aspekty prawne”

Dzień przed konferencją organizatorzy zaprosili gości na seminarium pn. „Ustawa o OZE – aspekty prawne”. Rozpoczął je swoim wystąpieniem przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki, który przybliżył uczestnikom temat związany z aukcjami, ich przygotowaniem, przebiegiem i rozstrzygnięciem. Warto zaznaczyć, że Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z firmą doradczą oraz kancelarią prawniczą zorganizowało pierwszą w Polsce próbna aukcję, która będzie dostępna dla wszystkich technologii odnawialnych, objętych nowym systemem wsparcia. Jej przeprowadzenie zaplanowano na maj, a miejsce to zewnętrzna platforma internetowa opracowana w kształcie maksymalnie zbliżonym do zapisów zawartych w ustawie o OZE, oczywiście bez uwzględnienia regulacji wykonawczych do tej ustawy, które nie zostały na ten czas jeszcze przyjęte.

Główną część seminarium poprowadzili przedstawiciele kancelarii prawniczej, którzy omawiali takie zagadnienia, jak np. wpływ ustawy o OZE na zawarte umowy o przyłączenie i możliwości uzyskania warunków przyłączenia. Na zakończenie prawnicy odpowiadali na pytania uczestników.

Debaty, wykłady, prezentacje

Główna część konferencji rozpoczęła się od prezentacji wprowadzającej oraz debaty pt. „Rola i miejsce energetyki wiatrowej w Polityce Energetycznej Polski”, do udziału w której zaproszeni zostali m.in. Wojciech Cetnarski – prezes PSEW, dr Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE S.A. czy Janusz Pilitowski – dyrektor DEO z Ministerstwa Gospodarki. Uczestnicy dyskusji szukali odpowiedzi na pytania: czy wprowadzenie nowych regulacji pomoże Polsce w osiągnięciu celów produkcji energii elektrycznej wynikających z zobowiązań unijnych?; czy Polska jest w stanie spełnić cele dotyczące redukcji emisji gazów o 40% w 2030 r. bez istotnego wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym po 2020 r.?; czy stawianie na rozwój zielonych technologii to słuszny czy niewłaściwy krok?

Pozostałe tematy, poruszane podczas konferencji dotyczyły m.in. różnych aspektów prowadzenia serwisu farm wiatrowych, nowych regulacji hałasowych w zakresie energetyki wiatrowej czy farm wiatrowych na rynku energii. Organizatorzy umieścili w programie także debatę pt. „Nowe zasady lokalizacji turbin wiatrowych – wyzwanie dla inwestorów?”.

W trakcie konferencji przyznano także prestiżowe nagrody dla dziennikarzy – IREW (Interesująco i Rzetelnie o Energetyce Wiatrowej).

Patronat medialny nas wydarzeniem sprawowało m.in. czasopismo „Paliwa i Energetyka” oraz portal www.inzynieria.com.

 

Zobacz fotogalerię z Konferencji i Targów PSEW 2015