11 marca prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii.
Fot. TAURON Polska Energia SA
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w nowej ustawie będzie można m.in. produkować prąd w mikroinstalacjach, mając zagwarantowaną cenę odkupu prądu przez okres 15 lat.
Wsparcie dla mikroinstalacji
Szacuje się, że koszt inwestycji w małą, przydomową elektrownię zwróci się po około 8–9 latach. Stanie się tak dzięki gwarantowanym taryfom na odsprzedaż niewykorzystanej energii. Ustalone ceny dla instalacji do 3 kW to 75 gr za 1 kWh przez 15 lat. Wsparcie dla instalacji o większych mocach – od 3 do 10 kW – ma wynieść 40–70 gr za kWh.
Zgodnie z zapisami nowej ustawy zakład energetyczny operujący na danym terenie będzie zobowiązany do zakupu energii z OZE.
Kto za, kto przeciw rozwiązaniom dot. energetyki prosumenckiej?
Ustawa budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. Jak podkreślają urzędnicy z resortu gospodarki, przyjęte zapisy spowodują gwałtowny rozwój mikroinstalacji, a gwarantowane taryfy wpłyną na to, że takie instalacje zaczną być postrzegane i wykorzystywane jako źródło dochodu. Tymczasem zwolennicy energetyki prosumenckiej uważają, że takie rozwiązanie pozwoli na rozwój rynku mikroinstalacji i obniżenia kosztów tego typu inwestycji. Dodatkowo też korzystanie z taryf zamyka możliwość otrzymania dotacji z NFOŚ. W efekcie takie instalacje będą mało rentowne, a ilość pozyskiwanej w ten sposób energii będzie niewielka w skali kraju.
System aukcyjny zastąpi zielone certyfikaty
Zmiana, jaką wprowadza nowa ustawa w stosunku do stanu aktualnego, to również system aukcji dla podmiotów, które zajmują się produkują zielonej energii. Od 1 stycznia 2016 r. system aukcyjny zastąpi dotychczasowy system wsparcia dla zielonej energii, czyli tzw. zielone certyfikaty. Ci inwestorzy, którzy wygrają aukcje, oferując najatrakcyjniejszą cenę energii, będą mieć prawo do jej odsprzedania do sieci po stałej cenie.
Ustawa o OZE zacznie częściowo obowiązywać za miesiąc, a częściowo od 2016 r.
Zgodnie z polityką energetyczną Unii Europejskiej, udział odnawialnej energii w całkowitym zużyciu energii do roku 2020 ma wynieść 20%. Dla Polski wyznaczono niższą granicę – 15,5%. Obecnie z OZE w Polsce produkowane jest ponad 11% energii.
Ustawa będzie obowiązywać po upływie 30 dni od jej ogłoszenia. Część przepisów będzie jednak wprowadzona dopiero od nowego roku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.