W Turcji oficjalnie rozpoczęła się budowa gazociągu transanatolijskiego TANAP (Trans Anatolian Pipeline) o długości 1850 km. Gaz tym połączeniem trafi do odbiorców w Unii Europejskiej.
Prezydenci: Azerbaidżanu (Ilham Aliyev), Turcji (Recep Tayyip Erdogan), Gruzji (Giorgi Margvelashvili). Fot. Natural Gas Europe
Inauguracja rozpoczęcia realizacji projektu miała miejsce na wschodzie Turcji niedaleko Karsu.
Projekt TANAP od lat jest popierany przez Brukselę. Szacuje się, że gaz przesyłany nowym gazociągiem wystarczy na zaspokojenie 20% zapotrzebowania na błękitne paliwo w UE. Równocześnie spełniony zostanie też inny ważny postulat unijny – zmniejszy się zależność energetyczna rosyjskiego dostawcy.
Gaz ze złoża kaspijskiego Szah Deniz ma popłynąć do granic unijnych w 2018 r. Początkowo przepustowość rurociągu wyniesie 16 mld m3 gazu rocznie. Planuje się jej zwiększenie w dwóch kolejnych etapach: w 2023 r. do 23 mld m3 i w 2026 r. do 31 mld m3.
W konsorcjum budującym TANAP 58% udziałów posiada azerska państwowa spółka energetyczna Socar, 30% należy do tureckiej państwowej firmy Botas, a 12% do brytyjskiego potentata paliwowego BP.
Koszt tej inwestycji to około 10 mld USD.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.