26 marca rozpoczęła się budowa gazociągu Polarled, którego długość wyniesie ponad 480 km. Za jego pomocą gaz będzie transportowany z pola Aasta Hansteen na Morzu Norweskim do Nyhamna w zachodniej Norwegii.
Źródło: Statoil
Instalacja tego gazociągu to szczególnie wymagające przedsięwzięcie nie tylko ze względu na konieczność prowadzenia działań w warunkach arktycznych, ale również dlatego, że pierwszy raz w historii rurociąg o średnicy 36 cali (914 mm) zostanie zainstalowany na głębokości 1265 m.
Obszar Morza Norweskiego, w którym powstanie gazociąg, jest pozbawiony infrastruktury gazowej. Przeciętna głębokość tego akwenu to około 2 km.
Gazociąg Polarled
Gazociąg Polarled o długości 480 km posłuży do przesyłu gazu ziemnego z Arktyki. Jego przepustowość to 70 mln m3 dziennie. Tym rurociągiem ma być transportowany gaz z należącego do Statoil pola Aasta Hansteen do znajdującego się na lądzie zakładu obróbki gazu w Nyhamna.
Aasta Hansteen jest jednym z największych i najbardziej złożonych projektów przemysłowych w Europie. Wartość inwestycji Aasta Hansteen i Polarled to łącznie 57 mld koron norweskich.
Pierwsze prace na morzu rozpoczęły się latem 2014 r. i związane były z instalacją kabla światłowodowego oraz rurociągu na morskim dnie. Uruchomienie produkcji ma ruszyć w trzecim kwartale 2017 r.
Norweski projekt m.in. ze względu na jego realizację w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych i na znacznej głębokości oraz z powodu oddalenia od infrastruktury lądowej należy do unikalnych w skali świata.
Platforma typu SPAR
Jak informowaliśmy latem ubiegłego roku, Statoil podjął się też budowy największej na świecie pływającej platformy typu SPAR, która będzie operować na głębokich wodach norweskiego szelfu kontynentalnego, ustanawiając nowy rekord głębokości wynoszący 1300 m. Posłuży do eksploatacji arktycznych złóż gazu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.