Intensyfikacja poszukiwań tzw. gazu zamkniętego (tight gas)

Ministerstwo środowiska opracowuje pakiety przetargowe w związku z nowymi koncesjami. Mają one zostać ogłoszone jeszcze w tej połowie roku. W drugim półroczu przewidywane jest prowadzenie uzgodnień z gminami, na terenie który prace poszukiwawcze mają się odbywać. Nowa runda przetargowa zostanie uruchomiona na początku przyszłego roku.

W nowych przetargach mają być uwzględnione obszary zakwalifikowane przez Państwowy Instytut Geologiczny za najbardziej perspektywiczne, jeśli chodzi o występowanie złóż tzw. gazu zamkniętego. Właściciele już obowiązujących koncesji na obszarze północnej części Dolnego Śląska, Wielkopolski i nadmorskiego pasa na Pomorzu mogą modyfikować swoje plany poszukiwawcze, by oprócz węglowodorów z łupków uwzględnić także występujące potencjalnie pokłady gazu zamkniętego.

Mniej koncesji, więcej odwiertów

W ostatnim czasie liczba koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż gazu ziemnego z pokładów łupkowych spadła. W lutym zmniejszyła się z 51 do 48. Wzrosła natomiast liczba odwiertów poszukiwawczych – wykonano ich 69, z czego 16 to otwory poziome.

W ostatnim pięcioleciu wykonano też 6 odwiertów za gazem zamkniętym w piaskowcach. Pod tym względem interesujące zdają się być tereny Wielkopolski, jak np. pole gazowe „Siekierki”.

W ciągu 7 lat wykonano też 11 odwiertów za gazem ziemnym w pokładach węgla, a na ten rok planowane jest przynajmniej kolejne 5 takich odwiertów.