Wydarzenie, wcześniej znane jako Forum Spalania Biomasy, zorganizowane zostało w związku ze wzrostem zainteresowania biomasą i odpadami przez szeroko pojęty sektor energetyki zawodowej i cieplnej oraz branżę komunalną. To cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski i z zagranicy.

Tematyka sesji i dyskusji obejmuje najistotniejsze kwestie dla rozwoju sektora biomasowego oraz podmiotów związanych z branżą WTE (waste to energy). Głównym celem Forum jest zgromadzenie ekspertów z wielu krajów, by mogli wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi najnowszych osiągnięć związanych z wykorzystaniem biomasy i odpadów na cele energetyczne. Dziś Forum funkcjonuje jako platforma wymiany aktualnej wiedzy oraz istotne narzędzie w zakresie transferu know-how, technologii i innowacji.

Wydarzenie pierwszy raz zorganizowane w 2011 r. przeznaczone jest dla przedstawicieli branży biomasowo-odpadowej, w tym potencjalnych oraz bieżących inwestorów w moce wytwórcze OZE (duża i mała skala), dostawców i producentów paliw, rozwiązań technologicznych, reprezentantów samorządów odpowiedzialnych za kwestie gospodarki komunalnej i rozwój infrastruktury oraz naukowców i przedstawicieli administracji państwowej.

Tym razem organizatorzy zaprosili uczestników do centrum kongresowego Best Western Premier Kraków Hotel w Krakowie. Motywem przewodnim wydarzenia były realizowane i planowane inwestycje w zakresie biomasy i  spalania odpadów. Wykłady w ramach tegorocznej edycji skupiły się  na możliwościach rynków biomasy i odpadów, w szczególności na obszarach technicznych i biznesowych. Eksperci oceniali zasoby biomasy na rynku i dyskutowali na temat polityki rozwoju w świetle nowej rzeczywistości prawnej - Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Jak co roku, swoje rozwiązania i produkty przedstawili także wiodący dostawcy branżowi.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład wprowadzający, dotyczący regulacji związanych z biomasą i odpadami wykorzystywanymi do produkcji energii elektrycznej i ciepła, który wygłosił Piotr Czopek z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki.  W trakcie konferencji odbyły się także dwie dyskusje panelowe, podczas których omawiano takie zagadnienia, jak uwarunkowania regulacyjne, ekonomiczne, ekologiczne i technologiczne mające wpływ na rozwój sektorów związanych z biomasą i odpadami oraz planowane i realizowane inwestycje służące odzyskowi energii z odpadów. Ponadto, prezentowano „case studies” – przykłady instalacji wykorzystujących biomasę, takich jak ciepłownia w Złoczewie czy elektrociepłownia w Gdańsku. Podczas konferencji omówiono także szeroko komentowane w mediach spalarnie odpadów na przykładzie inwestycji w Krakowie i Koninie, a także przedstawiono, na czym polega zrównoważony rozwój energetyczny miasta na przykładzie Uppsali.

IV Forum of Biomass & Waste przyciągnęło kilkaset osób związanych z branżą biomasowo-odpadową, a wykłady, prezentacje i dyskusje potwierdziły wysoki poziom merytoryczny wydarzenia.

Patronat nad konferencją sprawował m.in. portal www.inzynieria.com oraz czasopismo „Paliwa i Energetyka”.

Zobacz fotogalerię z IV Forum of Biomass & Waste