Wcześniej zakończono betonowanie płyty fundamentowej kotłowni nr 5. Do tego celu zużyto 18 462 m3 betonu. Dotychczas na potrzeby wszystkich prac prowadzonych w związku z budową kotłowni nr 5 wykorzystano 50 tys. m3 betonu i 4 tys. ton stali zbrojeniowej.

Teraz prowadzone są m.in. prace związane z budową pierwszej z dwóch powłok betonowych chłodni kominowej dla bloku nr 5. Będzie to chłodnia kominowa typu mokrego, hiperboloidalna o naturalnym ciągu, o wysokości 185,1 m i mocy 950 MWt, umożliwiająca odprowadzenie spalin do atmosfery. Płaszcz chłodni zostanie wykonany w konstrukcji żelbetowej. Powłokę chłodni utworzy 119 pierścieni, z których każdy ma 1,5 m wysokości, jeden pierścień uzupełniający o wysokości 0,45 m oraz pierścień końcowy z koroną usztywniającą o wysokości 1,6 m – wyjaśnia Regina Knosala, kierownik biura projektu. Do zbudowania powłoki wykorzystanych zostanie 50 hydraulicznych platform podnoszonych. Powłoka płaszcza będzie mieć 100 zbrojonych żeber wiatrowych.

Zakończenie prac związanych z budową płaszcza chłodni kominowej przewiduje się na luty 2016 r.

Polecenie rozpoczęcia prac w Opolu zostało wydane w styczniu 2014 r. Blok 5 ma zacząć działać w III kwartale 2018 r., a blok 6 w I kwartale 2019 r.

Budowana w Opolu elektrownia będzie jednym z najnowocześniejszych tego typów obiektów na świecie. Łączna moc nowych bloków to 900 MW brutto. Do ich opalenia rocznie zostanie wykorzystane około 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska.