Rumuńska Narodowa Agencja Zasobów Mineralnych wydała pozwolenie dla Serinus na dalsze prace na terenie koncesji Satu Mare. Przedłużenie koncesji obejmuje zobowiązania do wykonania dwóch odwiertów oraz – do wyboru przez spółkę - przeprowadzenia nowych badań sejsmicznych 3D dla 120 km² lub wykonanie trzeciego odwiertu. Co więcej, dotychczasowy partner w pracach – spółka zależna KMG International – zdecydował się na przeniesienie swoich 40% udziałów posiadanych w joint venture na Serinus.

To dla spółki bardzo dobre wieści, gdyż zyskuje efektywny 100% udział operacyjny w Satu Mare. Dzięki zakończeniu z sukcesem 2 etapu prac Serinus rozpoczyna działania mające na celu jak najszybsze podłączenie nowych odwiertów do produkcji komercyjnej.

W ciągu ostatnich tygodni Serinus uzyskał bardzo dobre wyniki testów przepływu dwóch odwiertów na polu Satu Mare. Odwiert Moftinu-1001bis uzyskał 208,5 tys. m3, a Moftinu-1002 79,3 tys. m3 gazu dziennie przez pierwsze pół godziny testów. Spółka rozważa poddanie drugiego odwiertu stymulacji. Odkryte złoża, według wstępnych danych, mogą kryć w sobie nawet 480-845 mln m3 zasobów perspektywicznych (nie obarczonych ryzykiem, dla P50). Są to wartości, które pokazują, że potencjał rumuńskich aktywów jest co najmniej równy ukraińskim, które są jak do tej pory największym sukcesem spółki.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju sytuacji w Rumunii. 100% udziału w koncesji Satu Mare daje nam jeszcze większą motywację do możliwie najszybszego rozpoczęcia produkcji w regionie Moftinu. Także udana współpraca z rumuńskimi władzami jest dla nas niewątpliwym powodem do satysfakcji. Wraz z kolejnymi pracami na tej koncesji, wierzymy, że mamy przed sobą kolejne odkrycia gazu i ropy, które dokonywane  w Unii Europejskiej są bardzo pozytywnym sygnałem dla naszych akcjonariuszy” – powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Satu Mare to blok poszukiwawczy o powierzchni 3095,85 km². Koncesja obejmuje znaczną liczbę odkryć węglowodorów, w tym złoże ropy Santau. Spółka wytypowała ponad 50 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych.