Jak podaje GUS, udział zużycia energii w gospodarstwach domowych w finalnym zużyciu wyniósł w 2013 r. 33%. Z opracowanego przez GUS dokumentu o efektywności wykorzystania energii w latach 2003–2013 wynika, że gospodarstwa domowe były jej największym konsumentem.

Bezpośredni wpływ na wzrost zużycia energii miał przede wszystkim gwałtowny wzrost liczby mieszkań, ich wielkość, zmiana stylu życia, użytkowanie coraz większej ilości sprzętu AGD i RTV.

GUS sprawdził również, jak w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych rozkłada się konsumpcja prądu. Najwięcej energii pochłania ogrzewanie pomieszczeń – w 2012 r. było to 68,8%. Na drugiej pozycji znajduje się ogrzewanie wody – 14,8% (w 2012 r.). Na przygotowanie posiłków pożytkowane jest 8,3% energii, a na oświetlenie – 1,5%. Rośnie zużycie prądu przez urządzenia elektryczne – podczas gdy w 1993 było to 3,3%, w 2012 r. wartość ta podwoiła się i wyniosła 6,6%.

Analitycy GUS zwracają uwagę na stopniowy lecz wolny spadek zużycia energii na ogrzewanie, co wiąże się z instalacją bardziej wydajnych urządzeń grzewczych oraz ze stosowaniem energooszczędnych rozwiązań w trakcie budowy obiektów.