Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zapewni stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1227/2011 z października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (tzw. rozporządzenie REMIT). Jego głównym celem jest monitorowanie hurtowego rynku energii elektrycznej i gazu, wykrywanie na nim manipulacji oraz zwalczanie nadużyć polegających na niewłaściwym wykorzystywaniu informacji wewnętrznych – wyjaśnia resort gospodarki.

Zgodnie z rozporządzeniem REMIT rozszerzono uprawnienia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a także określono sankcje za naruszenie jego przepisów. Powstały również podstawy prawne do wzajemnej współpracy Prezesa URE z innymi podmiotami regulacyjnymi w zakresie wykonywania obowiązków wynikających z rozporządzenia REMIT. Teraz Prezes URE będzie współpracował z Agencją ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), organami regulacyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisją Nadzoru Finansowego. Przepisy określają również podstawy prawne do współpracy organów krajowych: URE, UOKiK i KNF ze sobą oraz z ACER.

Prezes URE został natomiast zobowiązany do przekazywania ACER informacji o podejrzeniach manipulacji na rynku energii. Prezes URE ma kompetencje do nakładania kar pieniężnych za naruszenie przepisów rozporządzenia.

Celem projektu nowelizacji ustawy jest również zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych nałożonych na niektóre przedsiębiorstwa energetyczne. Nie muszą one już sporządzać odrębnego bilansu oraz rachunku zysków i strat dla poszczególnych rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej.

Przepisy te wejdą w życie na początku sierpnia.