"Nowe wymogi ochrony środowiska będą się wiązały z aneksowaniem umów na realizację projektów energetycznych prowadzonych w Polsce. Wartość inwestycji może się podnieść. Także inwestor Jaworzna prowadzi analizy. Na razie nie ma konkretnych wniosków, ale do końca miesiąca będziemy wiedzieli, czy budowany obiekt ma szanse spełniać nowe wymogi, czy też już teraz trzeba wprowadzać zmiany" - powiedział Burek podczas konferencji.

Decyzja należy w 100% do inwestora, spółki Tauron, i na razie nie wiadomo, czy i o ile wydłuży budowę bloku.

"Może być duża zmiana harmonogramowa i budżetowa, a może być zmiana minimalna, taka, by jedynie umożliwić w przyszłości dostosowanie obiektu do nowych wymogów" - dodał Burek. Wyjaśnił, że maksymalny zakres zmian byłby dla Rafako bardzo korzystny.

Blok energetyczny w Jaworznie - o projekcie

Nowoczesny blok opalany węglem kamiennym w Elektrowni Jaworzno III to największa inwestycja Grupy TAURON. Obiekt będzie gotowy w 2019 r.Jak podaje Tauron, "inwestycja obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta. 17 kwietnia 2014 r. podpisany został kontrakt z głównym wykonawcą bloku konsorcjum Rafako – Mostostal. 14 listopada plac budowy został przekazany głównemu wykonawcy".

Więcej o Elektrowni Jaworzno w temacie specjalnym