Rozpoczęły się prace związane z budową bloku gazowo-parowego na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku. Uruchomienie obiektu o mocy prawie 600 MWe zaplanowano na przełom 2017 i 2018 r.
Zakład produkcyjny w Płocku, na terenie którego powstanie elektrociepłownia. Fot. PKN Orlen
Koszt inwestycji to 1,65 mld zł. Elektrociepłownia będzie dostarczała energię elektryczną i parę dla Zakładu Produkcyjnego w Płocku, a nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. W Płocku zostanie zainstalowana najwyższej klasy turbina gazowa.
„Nowoczesna technologia kogeneracji opartej o gaz ziemny czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2, będzie zbliżona do zastosowanej w bloku CCGT we Włocławku. Budowane jednostki będą cechowały się wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku. Wolumen energii elektrycznej wytworzonej w Płocku wielkości 3 TWh zostanie skierowany do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy ORLEN oraz lokalnych odbiorców” – podaje PKN Orlen.
Prace budowlane realizuje konsorcjum Siemens. Pod koniec lipca w berlińskiej fabryce tej firmy testom poddano osiowanie wirnika turbiny. Nowoczesna turbina gazowa o wadze niemal 400 ton zostanie przetransportowane w przyszłym roku do Płocka drogą morską, a następnie Wisłą. Razem z turbiną parową oraz generatorem stworzą tzw. „Power Train”. „Turbina pracująca w układzie o sprawności wytwarzania powyżej 60%, będzie spalała gaz w temperaturze ponad 1500 stopni, przy bardzo niskich emisjach do otoczenia” – czytamy w komunikacie.
Najbardziej sprawna technologia na świecie
Blok gazowo-parowy w Płocku oparty o technologię H będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie Centralnej (oprócz Niemiec). Aktualnie jest to najbardziej sprawna technologia na świecie.
„Obecnie na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN ORLEN w Płocku działa zakładowa elektrociepłownia, która wytwarza ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji. Jako paliwo do wytwarzania pary w kotłach EC używa ciężki olej opałowy oraz gaz. Jest to największa tego typu jednostka przemysłowa w Polsce, a jednocześnie jedna z największych w Europie, która oprócz zasilania instalacji zakładu głównego spółki, dostarcza także ciepło na potrzeby miasta. Jej łączna moc elektryczna wynosi 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. Na ukończeniu jest kompleksowy program dostosowania obecnej elektrociepłowni do norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Po oddaniu do eksploatacji budowanego bloku CCGT, obydwie jednostki będą w eksploatacji istotnie zwiększając elastyczność pracy oraz bezpieczeństwo dostaw pary i energii dla zakładu w Płocku oraz na rynek zewnętrzny” – informuje PKN Orlen.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.