"Ministerstwo środowiska wprowadziło niższe opłaty z tytułu użytkowania górniczego związanego z poszukiwaniem i rozpoznawaniem węglowodorów" - poinformował resort. Opłaty te muszą płacić firmy poszukujące złóż ropy czy gazu.
Fot. PGNiG
Zgodnie z ustawy Prawo geologiczne i górnicze, firmy poszukujące złóż węglowodorów corocznie płacą wynagrodzenie z tytułu użytkowania górniczego. Zasady ich naliczania są regulowane dokumentem przyjmowanym przez kierownictwo resortu. Obecnie obowiązują „Zasady ustalania wynagrodzenia z tytułu użytkowania górniczego” zatwierdzone 27 lutego 2013 r., zaś z nowych zasad przedsiębiorcy będą mogli korzystać od 1 stycznia 2016 r. (zakładając, że przygotowanie aneksów do obowiązujących umów nastąpi w III-IV kwartale br.).
Obniżenie opłat było możliwe dzięki zmniejszeniu stawek eskalacyjnych i stawki podwyższonej.
"Możliwość obniżenia wynagrodzenia, ustalanego w umowach między przedsiębiorcą a Skarbem Państwa, będzie zależna od trybu, w jakim została zawarta umowa o ustanowienie użytkowania górniczego. Planowane zmiany nie obejmą umów zawartych w drodze przetargu lub procedury „open door”. W przypadku umów zawartych w trybie bezprzetargowym obniżenie wynagrodzenia będzie możliwe poprzez podpisanie aneksu do umowy zgodnie z przepisami prawa cywilnego" - informuje resort.
Istotne zmiany dotyczą też waloryzacji wynagrodzenia. "Zgodnie z nowymi zasadami, w przypadku gdy termin płatności przypada w okresie od 1 stycznia do 1 marca danego roku, wynagrodzenie uwzględniające waloryzację uiszcza się w terminie do 1 marca danego roku. Zmiana podyktowana była ruchomym czasem publikowania ogłoszenia przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski średniorocznych wskaźników towarów i usług konsumpcyjnych, na podstawie którego dokonuje się waloryzacji" - informuje MŚ.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.