Ukończenie budowy gazociągu relacji Szczecin–Lwówek to ostatni element program inwestycyjnego spółki Gaz-System na lata 2009–2015, w ramach którego wybudowano ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla ostatniego fragmentu nowego rurociągu.
Budowa gazociągu relacji Szczecin-Lwówek. Fot. Gaz-System S.A.
Gazociąg DN700 relacji Szczecin–Lwówek ma w sumie 188 km długości. Powstał w dwóch odcinkach: Szczecin–Gorzów Wielkopolski (118 km) i Gorzów Wielkopolski–Lwówek (70 km). Koszt budowy tego połączenia wyniósł 586,71 mln zł, z czego 164,78 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
W komunikacie prasowym Gaz-System podaje: "Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane. W latach 2009–2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i dwie tłocznie. Inwestycje te pozwoliły na modernizację i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, co znacznie poprawiło elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniło się do liberalizacji polskiego rynku gazu, a dla naszej spółki otworzyło nowe obszary biznesowe i poszerzyło grono klientów. Zrealizowana rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim, znacząco poprawiły techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu do Polski z krajów Unii Europejskiej".
Najważniejsze z wybudowanych gazociągów to połączenia: Świnoujście–Szczecin, Gustorzyn–Odolanów, Szczecin–Gdańsk, Szczecin–Lwówek, Rembelszczyzna–Gustorzyn. Istotna jest także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.