W dniu 14 września 2015 r. odbyła się X jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu PETROBIZNES Paliwa Chemia Gaz, poświęcona polskim championom w branży petrochemicznej i gazowej po dekadzie zmian. Kongres objęty został Patronatem Honorowym przez Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, Ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego, Podsekretarza Stanu i Głównego Geologa Kraju Sławomira Brodzińskiego, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando, Izbę Gospodarczą Gazownictwa, oraz Polską Izbę Paliw Płynnych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. kwartalnik "Paliwa i Energetyka" oraz portal inzynieria.com.
Fot. ECB
Tegoroczna edycja została podzielona na pięć sesji tematycznych, w których udział brali zarówno przedstawiciele rządu, eksperci jak i również prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządów oraz dyrektorzy spółek paliwowych, chemicznych i gazowych.
Kongres rozpoczął się od wprowadzenia, dokonanego przez Tomasza Zielińskiego – Prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Jacka Sochę – Wiceprezesa PwC, którzy podsumowali najważniejsze zmiany, jakie dokonały się w branży petrochemicznej i gazowej na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Ogólny zarys przemian został rozwinięty w Sesji Inauguracyjnej pt. „Polski rynek energii, paliw, chemii i gazu - nowa sytuacja i nowe wyzwania”. Jej moderatorem był Jacek Socha z PwC Polska, zaś w dyskusji udział wzięli: Marcin Korolec – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej w Ministerstwie Środowiska; Jerzy Pietrewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Tematy, na jakich paneliści się skoncentrowali, to wpływ niestabilności w Strefie Euro na sytuację gospodarczą Polski i planowane inwestycje rozwojowe, w szczególności, jeżeli chodzi o potencjalne miejsca inwestycji. Zastanawiano się również nad polityką klimatyczną w kontekście kształtu nowej polskiej polityki energetycznej i czy w jej ramach jest miejsce na energię atomową. W dalszej części dyskusji omówiono kwestię niestabilności za wschodnią granicą i czy jest to zagrożenie czy szansa dla polskich firm. Pozwoliło to określić, kiedy Polska będzie w stanie osiągnąć zadowalający poziom bezpieczeństwa energetycznego i jakie są oczekiwania wobec Państwa w tej materii.
Druga część konferencji stanowiła rozwinięcie tez, wcześniej wyprowadzonych, w ramach trzech sesji tematycznych: gazowej, naftowej i chemicznej. Podczas Sesji II – Perspektywy dla polskiego rynku gazu moderator dyskusji, Wojciech Słowiński – Partner PwC Polska zaprosił do udziału najważniejszych ekspertów i przedstawicieli sektora: Jana Chadama – Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A., Ireneusza Łazora – Prezesa Zarządu Towarowej Giełdy Energii, Małgorzatę Szymańską – Dyrektora Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki oraz Piotra Woźniaka - b. Ministra Gospodarki, b. Wiceministra Środowiska i Głównego Geologa Kraju. Uczestnicy debaty w pierwszej kolejności zastanawiali się nad problemem spadku cen ropy naftowej w kontekście formuł cenowych na rynku gazu, a także jakie perspektywy kreują się przed gazem łupkowym w Polsce. Rozważano też możliwości polskich przedsiębiorstw – czy powinny one się stać większymi koncernami gazowymi czy raczej przedsiębiorstwami multienergetycznymi, aby skutecznie walczyć o udziały na rynku. Na koniec starano się określić, jaki będzie wpływ na krajowy rynek gazu oraz rozwój konkurencji po uruchomieniu terminalu LNG w Świnoujściu.
Sesję III – Sektor naftowy nowe wyzwania – moderował ponownie Wojciech Słowiński z PwC Polska, zaś do debaty zasiedli: Wojciech Blew – Dyrektor ds. Rozwoju Technologii, Grupa LOTOS S.A.; Mirosław Gutowski - Dyrektor Biura Handlowego, OLPP Sp. z o.o.; Jacek Loret - Dyrektor Departamentu Rynku Paliw Gazowych i Ciekłych, Urząd Regulacji Energetyki. Sesja rozpoczęła się od krótkiej prezentacji wprowadzającej Dyrektora Wojciecha Blewa nt. rozwoju Grupy LOTOS w ostatnich dziesięciu latach – uwzględniając zarówno sukcesy, jakie Grupa osiągnęła, jak i wyzwania, przed jakimi stoi. Jednym z takich wyzwań jest rozwijająca się szara strefa na rynku paliwowym – temat ten otworzył dalszą część debaty. Najpierw nakreślono rozmiary i rozwój szarej strefy zarówno z perspektywy przedsiębiorstwa naftowego, jak i operatora logistycznego paliw oraz regulatora rynku. Następnie rozważano wpływ logistyki naftowej na zapewnienie bezpieczeństwa i stymulację konkurencyjności w Polsce. Druga część Sesji zogniskowana była wokół potencjalnych kierunków rozwoju największych polskich koncernów naftowych. Najpierw zastanawiano się nad kierunkami poszukiwań węglowodorów przez PKN ORLEN i Grupę LOTOS (czy bardziej należy się koncentrować na obszarze kanadyjskim, czy norweskim). Następnie starano się określić potencjał petrochemii dla funkcjonowania obu koncernów.
W ramach Sesji IV – Rynek chemiczny – moderatorem dyskusji był Tomasz Zieliński z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, zaś w roli prelegentów wystąpili: Marek Jagieła - Dyrektor ds. Rozwoju, BASF Polska Sp. z o.o.; Marek Kapucha - Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A., Adam Leszkiewicz - Prezes Zarządu, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Andrzej Sikora – Prezes Instytutu Studiów Energetycznych. W pierwszej części debaty starano się określić czynniki wpływające na budowę i realizację strategii polskich przedsiębiorstw chemicznych. Nie bez znaczenia w tym kontekście była kwestia przyjaznego otoczenia dla rozwoju przemysłu chemicznego, jak tworzenie stabilnej pozycji inwestycyjnej i rozwojowej, deregulacje, umowy o wolnym handlu. Równie istotnym problemem, dyskutowanym podczas tej sesji, było kształtowanie wizerunku przemysłu chemicznego w kontekście reindustrializacji i wpływu przemysłu chemicznego na gospodarkę. Na koniec dyskusji paneliści odnieśli się do globalnych trendów i możliwości akwizycji zagranicznych jako zabezpieczenia dostaw surowców z innych kierunków niż Rosja (upstream).
Interesująca dyskusja, zarówno pomiędzy uczestnikami paneli, jak i dzięki licznym pytaniom z sali świadczy o dużym zainteresowaniu poruszonymi tematami i stanowi punkt wyjścia do debaty w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Kongresu PETROBIZNES, który odbędzie się już na jesień przyszłego roku.
Ogólnopolski Kongres PETROBIZNES był wspierany przez liczne grono firm partnerskich oraz partnerów medialnych, które angażowały się w przygotowania wspomnianego przedsięwzięcia. Europejskie Centrum Biznesu główny organizator Kongresu pragnie szczególnie podziękować:
- Współorganizatorowi: Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego
- Partnerowi Merytorycznemu: firmie PwC Polska
- Partnerowi Strategicznemu: Grupie LOTOS S.A.,
- Partnerowi Głównym: Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu S.A.
- Partnerom: Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.; Grupie Azoty S.A.; Operatorowi Logistycznemu Paliw Płynnych Sp. z o.o.
Podziękowania składamy również Patronom Medialnym: Centrum Informacji o Rynku Energii CIRE.PL, czasopismu Chemia Przemysłowa, właścicielowi portalu kierunekchemia.pl, Czasopismu Chemia i Biznes, Wiadomościom Naftowym i Gazowniczym, Miesięcznikowi Chemik – nauka technika rynek, Telewizji Interaktywnej EkoNews; Wydawnictwu Inżynieria wydawcy portalu inzynieria.com oraz czasopisma Paliwa i Energetyka, Magazynowi Polski Przemysł, Portalowi Petrolnet.pl, Czasopismu Stacja Benzynowa, Magazynowi Przemysł Chemiczny, Czasopismu Biznes i Ekologia, Magazynowi Nowoczesne Technologie w Przemyśle, Czasopismu Reporter Chemiczny.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.