Mały i przenośny

Największą popularnością cieszą się małe, przenośne agregaty prądotwórcze. Zazwyczaj kształtem i rozmiarem przypominają walizkę, dzięki czemu bez problemu można je transportować. Moc takich urządzeń to najczęściej nie więcej niż 1,5 kVA, jednak na potrzeby domowe jest ona zupełnie wystarczająca. Za problem można za to uznać kwestię wydajności tych urządzeń oraz sposobu ich ładowania. Przeciętny przenośny agregat jest w stanie samodzielnie pracować jedynie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut, co daje nam łączny czas nie dłuższy niż półtorej godziny. To niestety niezbyt dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że po rozładowaniu się agregatu należy go ładować nawet kilka godzin za pomocą specjalnych akumulatorów.

Moc i hałas

To dwa kolejne czynniki, które mają duży wpływ na wybór odpowiedniego modelu agregatu. Wspomniane już wcześniej małe, przenośne urządzenia osiągają moc do 1,5 kVA; większe, ważące już około pięćdziesięciu kilogramów, to moc rzędu 3,5 kVA. Warto pamiętać, że kilowatoampery można w łatwy sposób zamienić na kilowaty, w których najczęściej jest określana moc innych urządzeń; wystarczy, że kVA pomnoży się przez współczynnik 0,8. Dzięki temu będziemy w stanie określić, czy moc agregatu jest wystarczająca do korzystania z danych urządzeń elektrycznych (na przykład piły spalinowej, wiertarki czy szlifierki, jeśli akurat coś remontujemy). Dlatego też ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego agregat będzie nam potrzebny – jeśli głównym celem zasilania awaryjnego będzie możliwość podłączenia elektrycznych narzędzi, to moc urządzenia należy dopasować właśnie do nich.

Niektórzy specjaliści podpowiadają, że dobrym pomysłem może być stosowanie również innej zasady – według niej należy wybrać agregat o mocy minimum 20% większej, niż zakładamy, że potrzebujemy. Kolejnym czynnikiem odgrywającym dużą rolę przy wyborze agregatu jest generowany przez niego hałas. Niestety, wraz z poziomem mocy zwiększa się także i hałas, co musimy mieć na uwadze, jeśli mieszkamy w bloku lub kamienicy.

Cena

Ceny agregatów prądotwórczych nie należą do najniższych i dlatego przed zakupem warto byłoby określić kwotę, jaką jesteśmy w stanie za niego zapłacić. Małe, przenośne urządzenia kosztują czasem jedynie kilkaset złotych; agregat średniej wielkości, który można przetransportować tylko na kółkach i może spełniać funkcję urządzenia stacjonarnego, to już wydatek rzędu dziesięciu kilku tysięcy złotych. Z tego powodu warto zastanowić się, czy potrzebujemy raczej niepozornego urządzenia na wypadek nagłych awarii, czy czegoś, co będzie niezawodne w każdej sytuacji, ale wyraźnie nadszarpnie nasz budżet. Szeroki wybór agregatów prądotwórczych o różnej mocy znajdziemy np. na stronie.

Zanim zdecydujemy się na zakup agregatu prądotwórczego odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Zastanówmy się, gdzie i jak często będziemy go używać; pomyślmy też, ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć. Zapiszmy wnioski na kartce, którą zabierzemy ze sobą na zakupy – a potem trzymajmy się własnych ustaleń!