Polski operator systemu przesyłowego, spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A oraz litewski operator systemu przesyłowego, AB Amber Grid, podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency - INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla działania pod nazwą "Budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Na podstawie umowy projektowi przyznano wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) w kwocie 295,4 miliona EUR – podała polska spółka.
Fot. Gaz-System S.A.
Z całkowitej kwoty dofinansowania do AB Amber Grid trafi maksymalnie 55 mln EUR. Gaz-System S.A. dostanie maksymalnie 240,3 mln EUR. Szacuje się, że same koszty budowy polsko-litewskiego połączenia gazowego to 492,2 mln EUR.
Przypomnijmy, że w maju 2015 r. projekt otrzymał wsparcie unijne w ramach instrumentu CEF dla prac planistycznych i projektowych, w tym uzyskania niezbędnych pozwoleń na realizację projektu. Była to kwota 10,6 mln EUR.
Polsko-litewski gazociąg GIPL
Celem realizacji projektu GIPL jest integracja rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa jego dostaw. Komisja Europejska uznała go jednym z kluczowych projektów w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE.
Prace przygotowawcze do realizacji projektu ruszyły w 2010 r. W 2011 r. powstała analiza otoczenia biznesowego GIPL, a w latach 2012–2013 studium wykonalności. Procedury związane z oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na terenie Polski i Litwy ruszyły w 2013 r.
Spółki Gaz-System S.A. i AG Amber Grid w czerwcu i lipcu br. podpisały z wyłonionymi w postępowaniach przetargowych firmami projektowymi umowy na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej gazociągu GIPL na terenie obu krajów i ruszyły prace projektowe.
Gazociąg DN700 (o średnicy 700 mm) połączy tłocznię gazu Jauniūnai z tłocznią Rembelszczyzna. Jego całkowita długość to 534 km, z czego około 357 km będzie przebiegać przez terytorium Polski, a około 177 km na terenie Litwy. Inwestycja ma być zrealizowana do początku 2020 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.