Polski operator systemu przesyłowego, spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A oraz litewski operator systemu przesyłowego, AB Amber Grid, podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency - INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla działania pod nazwą "Budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Na podstawie umowy projektowi przyznano wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) w kwocie 295,4 miliona EUR – podała polska spółka.
Fot. Gaz-System S.A.
Z całkowitej kwoty dofinansowania do AB Amber Grid trafi maksymalnie 55 mln EUR. Gaz-System S.A. dostanie maksymalnie 240,3 mln EUR. Szacuje się, że same koszty budowy polsko-litewskiego połączenia gazowego to 492,2 mln EUR.
Przypomnijmy, że w maju 2015 r. projekt otrzymał wsparcie unijne w ramach instrumentu CEF dla prac planistycznych i projektowych, w tym uzyskania niezbędnych pozwoleń na realizację projektu. Była to kwota 10,6 mln EUR.
Polsko-litewski gazociąg GIPL
Celem realizacji projektu GIPL jest integracja rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa jego dostaw. Komisja Europejska uznała go jednym z kluczowych projektów w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE.
Prace przygotowawcze do realizacji projektu ruszyły w 2010 r. W 2011 r. powstała analiza otoczenia biznesowego GIPL, a w latach 2012–2013 studium wykonalności. Procedury związane z oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na terenie Polski i Litwy ruszyły w 2013 r.
Spółki Gaz-System S.A. i AG Amber Grid w czerwcu i lipcu br. podpisały z wyłonionymi w postępowaniach przetargowych firmami projektowymi umowy na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej gazociągu GIPL na terenie obu krajów i ruszyły prace projektowe.
Gazociąg DN700 (o średnicy 700 mm) połączy tłocznię gazu Jauniūnai z tłocznią Rembelszczyzna. Jego całkowita długość to 534 km, z czego około 357 km będzie przebiegać przez terytorium Polski, a około 177 km na terenie Litwy. Inwestycja ma być zrealizowana do początku 2020 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.