Analitycy Research and Markets w raporcie "Evolution and Economics of Solar PV Cells" wyliczyli, że dostępność energetyki solarnej nieustannie przekracza roczne zapotrzebowanie ludności na całym globie o około 7,5 tysiąca razy. Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie również dlatego, że w ciągu ostatnich 5 lat znacznie spadły koszty produkcji ogniw PV, technologia ta stała się bardziej konkurencyjna i w konsekwencji to wszystko przełożyło się na niższe ceny budowy instalacji fotowoltaicznej. Wystarczy spojrzeć na ceny paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne – zasada działania

Promienie słoneczne, zamieniane w energię elektryczną, wydają się być interesującym rozwiązaniem w perspektywie nieustannie rosnących cen energii u tradycyjnych dostawców. Również sama instalacja PV nie jest szczególnie skomplikowana. Jej główne elementy to połączone szeregowo panele fotowoltaiczne, które przekształcają energię słoneczną w elektryczną. Niestety, w ten sposób otrzymujemy prąd stały, a do zasilania naszych domowych urządzeń potrzebujemy prądu zmiennego 230 V o częstotliwości 50 Hz. Dlatego niezbędnym elementem takiej instalacji jest falownik, który przekształca prąd stały w zmienny. Następnie generator fotowoltaiczny podpina się za licznikiem energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że ilość wyprodukowanej w ten sposób energii elektrycznej zależy od różnych czynników, wśród których najważniejsze są warunki atmosferyczne. A te potrafią być kapryśne.

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Wydaje się, że również w Polsce nie będziemy mieli innego wyjścia, jak coraz bardziej stawiać na odnawialne źródła energii. Nie bez znaczenia jest tutaj również coraz silniejsza presja międzynarodowa i wprowadzanie ograniczeń dotyczących emisji dwutlenku węgla. Ważnym impulsem jest też ciągle taniejąca technologia fotowoltaiczna (od lat 70. do dziś ceny paneli PV spadły prawie stukrotnie).

Eksperci zgodnie potwierdzają, że Polska jest na tyle wystarczająco nasłonecznionym krajem, że może korzystać z technologii PV nawet do celów przemysłowych, a to oznacza, że pójdzie w ślady innych rozwiniętych krajów europejskich. Może to potwierdzać coraz większe zapotrzebowanie w Polsce na energię elektryczną, która, niestety, staje się również coraz droższa. To oznacza, że poszukiwanie alternatywnej produkcji energii może stać się wkrótce priorytetem, a fotowoltaika wydaje się być nie tylko obiecującym rozwiązaniem, ale także jest niewyczerpanym źródłem.