Jak informuje spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne, po stronie polskiej zostało zrealizowane ostatnie zadanie z projektu budowy mostu energetycznego Polska-Litwa.
Z archiwum PSE SA
"4 listopada 2015 r. PSE SA dokonały odbioru strategicznego i przekazania do eksploatacji linii 400 kV Ełk Bis – granica RP. Jest to ostatni po stronie polskiej element realizowanego projektu budowy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POiIŚ 2007-2013" - podaje PSE.
Dzięki temu transgranicznemu połączeniu będzie można zamknie się tzw. pierścień bałtycki (Baltic Ring), czyli sieć połączeń elektroenergetycznych otaczających rejon Bałtyku. Uda się też wyeliminować istniejące "wyspy energetyczne" na wewnętrznych rynkach energetycznych Unii Europejskiej, co przyczyni się do rozwoju unijnego rynku energii elektrycznej.
Zakres projektu
Projekt obejmował budowę po stronie polskiej nie tylko odcinka transgranicznej linii łączącej oba kraje, ale też realizację 11 zadań inwestycyjnych. Ich zakres to: budowa 4 linii elektroenergetycznych 400 kV, budowa 5 nowych i rozbudowa 2 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.
Szczegóły dotyczące poszczególnych zadań:
1. Budowa stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Ołtarzew
2. Budowa stacji elektroenergetycznej 400 kV Łomża
3. Rozbudowa stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Narew
4. Budowa linii 400 kV Narew – Ostrołęka
5. Budowa stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Siedlce
6. Budowa linii 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów
7. Budowa stacji 400/110 kV Stanisławów
8. Rozbudowa stacji 220/110 Ostrołęka o rozdzielnię 400 kV
9. Budowa stacji 400/110 kV Ełk Bis
10. Budowa linii 400 kV Ełk Bis – Łomża
11. Budowa linii 400 kV Ełk Bis – granica RP.
Jak podaje PSE, wszystkie zadania o łącznej wartości około 1,8 mld zł zostały zrealizowane zgodnie z planem. Dofinansowanie unijne wyniosło około 868 mln zł.
Linia 400 kV Ełk Bis-granica RP
"Ostatnim zrealizowanym elementem, kluczowym dla całego projektu połączenia elektroenergetycznego Polska – Litwa, jest transgraniczna linia 400 kV z Ełku do granicy RP. Linia ta zostanie połączona z budowaną przez litewskiego operatora LITGRID linią wychodzącą ze stacji Alytus w kierunku granicy z Polską" - informuje PSE.
Jeszcze w tym miesiącu planowane jest zakończenie po stronie litewskiej prac, które umożliwią podanie napięcia na nowe europejskie połączenie elektroenergetyczne. W grudniu br. mają zakończyć się testy zbudowanej na litewskiej stacji Alytus wstawki konwektorowej prądu stałego HVDC „back-to-back”, która umożliwi połączenie pracujących w różnych systemach sieci energetycznych Litwy i Polski.
Most energetyczny Polska-Litwa prawie gotowy
Most energetyczny między Polską i Litwą to impuls do rozwoju Korytarza Północ–Południe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.