Budowa 72 km gazociągu wysokiego ciśnienia między Szczytnem, Młynowem a Muławkami koło Kętrzyna trwała 4 lata. Projekt objął również modernizację 2 stacji redukcyjno-pomiarowych: w Mikołajkach oraz w Muławkach, dzięki czemu zdolności przesyłowe gazu na sieć średniego i niskiego ciśnienia zwiększą się nawet trzykrotnie.

Zwiększenie możliwości podłączenia do sieci gazowej

Sieć od podstaw zbudowano w miejscowościach Barciany oraz Sątopy i Sątopy-Samulewo, w których mieszkańcy musieli dotychczas korzystać z gazu butlowego albo z paliw stałych. Do sieci gazowej będą mogli zostać podłączeni odbiorcy w powiatach m.in.: mrągowskim, kętrzyńskim i węgorzewskim. Jak szacuje PSG, do końca tego roku podłączenie do gazu ziemnego zyska 7,7 tys. mieszkańców tej części województwa. 

"Obok dotychczasowego gazociągu niskiego i średniego ciśnienia, który ograniczał możliwości podłączania nowych odbiorców, położono nitkę gazową wysokiego ciśnienia. Dzięki temu zwiększono możliwości dystrybucji gazu, a co za tym idzie zwiększono możliwości podłączenia do sieci gazowej kolejnych mieszkańców województwa" - poinformował w trakcie konferencji prasowej kierownik projektu z Polskiej Spółki Gazownictwa Michał Jurkowski.

Projekt budowy gazociągu między Szczytnem a Kętrzynem był dofinansowany w 45% ze środków unijnych.

Więcej o gazociągach w temacie specjalnym