Zakończył się wart ponad 124 mln zł brutto projekt gazyfikacji części Żuław Gdańskich, realizowany przez Polską Spółkę Gazownictwa. W jego ramach wybudowano ponad 130 km gazociągów. Inwestycja umożliwi przyłączenie do sieci nowych miejscowości, efektywniejsze zasilanie w gaz Trójmiasta, a także zwiększenie dostaw do Grupy Lotos SA.

Dywersyfikacja kierunku dostaw dla Trójmiasta

Dotychczas Trójmiasto było zasilane niemal wyłącznie gazem dostarczanym z gazociągów biegnących wzdłuż zachodniej granicy Gdańska. Taka sytuacja nie pozwalała na zwiększenie dostaw gazu w niektórych regionach aglomeracji, w tym południowo-wschodniej części Gdańska, w którym zlokalizowana jest Grupa Lotos.

Tymczasem w ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia powstała licząca ponad 30 km nitka gazociągu wysokiego ciśnienia z miejscowości Kolnik do południowo-wschodniej granicy Gdańska. Umożliwia to zaopatrywanie miasta również z kierunku południowo-wschodniego, co poprawi bezpieczeństwo dostaw gazu nie tylko dla Gdańska, ale też całej aglomeracji trójmiejskiej.

"Nowy gazociąg pozwolił nam zwiększyć dostawy gazu do Lotosu. Dotąd ta firma korzystała z naszego gazu wyłącznie do celów grzewczych. Teraz zaopatrujemy Lotos w gaz do celów grzewczych oraz do produkcji wodoru niezbędnego w przetwarzaniu ropy" - powiedział zastępca dyrektora gdańskiego oddziału PSG Piotr Lamparski.

Skorzystają też mieszkańcy wschodniej części Żuław Gdańskich

Od 30-kilometrowej głównej nitki nowego gazociągu odprowadzono liczne nitki boczne. Dzięki temu z inwestycji zrealizowanej przez PSG skorzystają tez odbiorcy w następujących gminach: Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb i Pszczółki, jak również mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej (część Gdańska).

Projekt realizowany od 2010 r. był dofinansowany z funduszy unijnych w kwocie ponad 30,5 mln zł.

Więcej o gazociągach w temacie specjalnym