Zanim możliwe było dokonanie oficjalnego rozruchu instalacji, wydana została decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w Krakowie, z której wynikało, że zakład spełnia wszelkie wymogi formalne, by rozpocząć proces przekształcania odpadów w energię elektryczną i cieplną.

„Po niespełna 24 miesiącach budowa zakładu dobiegła końca. Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne zgody i aprobaty potwierdzające prawidłowość wykonanych robót. Krakowski Holding Komunalny uzyskał prawo użytkowania instalacji. Zaczynamy zatem termiczne przekształcanie odpadów w energię elektryczną oraz cieplną” – poinformował w trakcie uroczystości Ryszard Langer, Prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. w Krakowie.

„Oddajemy dzisiaj najważniejszą inwestycję Krakowa w ostatnich latach, największą i najbardziej strategiczną” – dodał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Powiedział, że od wielu lat poprawa gospodarki odpadami w mieście była „oczkiem w głowie” władz, a nowo wybudowana spalarnia jest zamknięciem tego systemu. „Kiedy przystępowaliśmy do budowy, istniał cały szereg protestów i dyskusji. Trzy lata temu podpisaliśmy umowę w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dwa lata temu rozpoczęto budowę (...) i dziś mamy gotowy zakład, spełniający wszystkie najnowocześniejsze wymagania. Mamy coś, czym możemy się chwalić nie tylko w Polsce, ale i w Europie” – podkreślił. Wyjaśnił, że przed rozpoczęciem inwestycji grupa krakowskich specjalistów odwiedzała podobne spalarnie odpadów w Europie, w celu przyswojenia właściwych wzorców. „Zadbaliśmy także o jeszcze jedną rzecz – o efekt wizualny” – dodał włodarz miasta. Dziękując wykonawcy inwestycji wyjaśnił, że dla firmy POSCO krakowski zakład jest pierwszą inwestycją w Europie.

Jak powiedział Jun-Hyung Kim, wiceprezes POSCO Engineering Co. Ltd., „to wielki powód do radości dla firmy POSCO, że staliśmy się kluczowym partnerem Polski w procesie rozwoju przyjaznego środowisku. Jesteśmy przekonani, że sukces nie byłby możliwy bez pasji wielu osób zaangażowanych w ten projekt. Grupa POSCO jest wiodącą firmą reprezentującą Koreę Południową na świecie, a Polska jest dla nas ważnym partnerem strategicznym oraz krajem, od którego rozpoczyna swoją działalność w Europie. Mamy nadzieję na udaną kontynuację współpracy z Polską” – podsumował.

Po tych oficjalnych wystąpieniach, w obecności zaproszonych gości, prezydent Majchrowski dokonał uroczystego rozruchu instalacji.

Jak poinformował Tadeusz Żaba, dyrektor rozruchu w ZTPO, 3 grudnia miała miejsce pierwsza dostawa i rozładunek odpadów, a rozruch to czas, w którym wszystkie urządzenia, a także przyrządy pomiarowe zostaną wyregulowane, sprawdzone i przetestowane. Szacuje się, że zakończy się on w ciągu 3–4 miesięcy.

Po uroczystości goście zostali zaproszeni na teren krakowskiego Zakładu Uzdatniania Wody Bielany. Ryszard Langer przypomniał, że 3 grudnia 2013 r. w tym samym miejscu został podpisany akt erekcyjny dla ZTPO w Krakowie.

Następnie głos zabrał Konsul Generalny Republiki Korei w Polsce, który przekazał inwestorowi i wykonawcy obiektu gratulacje ambasady. „Nasza wspólna inwestycja w Krakowie może stanowić dla przyszłych pokoleń przykład w dziedzinie efektywności energii elektrycznej i zrównoważonego rozwoju. (...) Jest [spalarnia – przyp. red.] zaprojektowana w taki sposób, by łączyć produkcję energii z ochroną środowiska. Można uznać ją za wzór naszej współpracy, która ze zwykłej wymiany handlowej przekształca się we współpracę w dziedzinie innowacji” – podkreślił.

Z kolei Jun-Hyung Kim, wiceprezes POSCO Engineering Co. Ltd. nawiązał do trwającej w Paryżu konferencji klimatycznej i zauważył, że Kraków już dokonał swego wkładu w czystszą przyszłość, dzięki budowie spalarni ograniczy składowanie odpadów i przetworzy je na energię cieplną i elektryczną. "To początek marszu Krakowa w stronę zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tego procesu” – podkreślił.

Po uroczystym toaście miało miejsce przekazanie prezentów: Jun-Hyung Kim wręczył prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu replikę okrętu wojennego w kształcie żółwia, symbolizującego odrodzenie państwa i rozwój Korei, zaś włodarz Krakowa – figurę Lajkonika.

Jako ostatni przemawiał Bok Seok Jung, dyrektor POSCO E&C w Polsce, który m.in. przybliżył zgromadzonym gościom historię i zakres działalności POSCO, a także zaprezentował film podsumowujący realizację inwestycji w Krakowie.

Więcej na temat spalarni w najbliższym wydaniu czasopisma „Paliwa i Energetyka” 4/2015 [15]

Zobacz fotogalerię z uroczystego rozruchu Ekospalarni w Krakowie