W dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland trwają intensywne prace nad projektem modernizacji systemu odpylania taśmy spiekalniczej nr 3. Łączna wartość projektu, który stanowi część pakietu inwestycyjnego dostosowującego firmę do wymagań unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED – Industrial Emissions Directive), przekroczy 160 mln zł.
Zakład w Dąbrowie Górniczej. Fot. ArcelorMittal Poland
Obecnie firma prowadzi rozmowy z oferentami, zaś zaraz po wyborze wykonawcy i uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie się faza projektowania, a następnie fizyczna realizacja inwestycji. Kolejnym dużym przedsięwzięciem przygotowywanym zgodnie z przyjętym harmonogramem jest system odpylania stalowni konwertorowej.
– Obie inwestycje, a więc zarówno modernizacja systemu odpylania taśmy spiekalniczej, jak i stalowni konwertorowej, są w pełni ukierunkowane na poprawę wskaźników środowiskowych. Ich efekty odczuje przede wszystkim lokalna społeczność. Mowa przede wszystkim o znacznym ograniczeniu emisji pyłu, które przełoży się na lepszą jakość powietrza w otoczeniu naszych zakładów – podkreśla Geert Verbeeck, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – ArcelorMittal Poland od początku swojej obecności w Polsce przykłada szczególną uwagę do kwestii zmniejszania wpływu swoich instalacji na środowisko. Wynikiem programu inwestycyjnego, którego wartość od 2004 r. przekroczyła ponad 5 mld zł, jest redukcja emisji CO2 o 25%, a pyłu o 30% – dodaje.
Taśmy spiekalnicze to urządzenia, na których spiekane są rudy żelaza wraz z dodatkami. Tak powstaje wsad dla wielkich pieców. Rozpoczęta właśnie inwestycja zakłada zmianę systemu odpylania taśmy spiekalniczej nr 3 oraz uwzględnia typy rud żelaza stosowane w dąbrowskim oddziale firmy.
Zgodnie z wymaganiami BAT
W wyniku realizacji tej inwestycji system odpylania spiekalni będzie spełniał nowe regulacje obligujące zakłady przemysłowe do dostosowania instalacji do wymagań określonych w konkluzjach BAT, które zaczną obowiązywać w 2018 r. Koncern szacuje, że koszty dostosowania wszystkich jego zakładów do wymagań unijnej dyrektywy wyniosą ok. 400 mln EUR.
- Poprawa efektywności odpylania taśmy spiekalniczej jest istotną kwestią ze względu na konieczność spełnienia tych wymagań i osiągnięcia znacznej redukcji obecnego poziomu emisji pyłu – mówi Jacek Woliński, dyrektor Biura Energetyki i Ochrony Środowiska w ArcelorMittal Poland. – Dodatkowym efektem ekologicznym projektu będzie obniżenie emisji m.in. żelaza, cynku i ołowiu zawartych w pyle. Nowe urządzenia będą też cichsze, a więc zmniejszy się poziom hałasu – dodaje.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.