W Opolu powstają dwa bloki energetyczne o mocy 900 MW każdy. Do produkcji około 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie będą zużywać około 4 mln ton węgla kamiennego. Ta wielkość produkcji pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych ponad 4 mln gospodarstw domowych. Bloki zostały zaprojektowane na 35 lat pracy, a czas wykorzystania ich mocy zainstalowanej przewidziano na maksymalnie 8000 godzin rocznie – podkreśla Kaczorowski.

Budowa realizowana jest zgodnie z harmonogramem, wg którego blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 – w lutym 2019 r. 

Co jest największym wyzwaniem podczas realizacji tej inwestycji?

W przypadku samej budowy największym wyzwaniem jest logistyka całego procesu, prawidłowe wykonawstwo, które zapewni wymagany poziom techniczny urządzeń na etapie ich późniejszej eksploatacji, a wszystko to przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pod dużą presją reżimu czasowego, wynikającego z przyjętego harmonogramu – mówi.

Najnowocześniejsze technologie w opolskiej elektrowni

Jacek Kaczorowski podkreślił znaczenie technologii wykorzystanych na budowie w Opolu: przy budowie bloków stosowane są najnowocześniejsze technologie, które pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45% oraz umożliwią redukcję emisji dwutlenku węgla o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii. Tym samym nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole ograniczą oddziaływanie na środowisko i w istotny sposób przyczynią się do realizacji najważniejszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Jednocześnie będą spełniać wszystkie krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska przy zachowaniu konkurencyjnych kosztów paliwa.

Zaawansowanie na budowie sięga blisko 30%

Inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem, a zaawansowanie prac sięga już blisko 30%. W tym czasie na budowie mieliśmy do czynienia z wieloma dużymi operacjami logistycznymi i technicznymi. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje betonowanie płyty fundamentowej budynku kotłowni nr 5. Poprzedzały je prace przygotowawcze związane z organizacją, przygotowaniem technologii i sposobem pielęgnacji termiczno-wilgotnościowej. Po zakończonym z sukcesem betonowaniu fundamentów kotła nr 5, a następnie nr 6, rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5. Kolejnym wyzwaniem było wciągnięcie rusztu zewnętrznego kotła nr 5 na wysokość 113 m.

Co teraz dzieje się na budowie w Opolu?

Obecnie prowadzone są prace przy stawianiu najwyższego obiektu na budowie – chłodni kominowej bloku nr 5, montowane są zewnętrzne rurociągi wody chłodzącej oraz rozpoczęło się wykonywanie płaszcza żelbetonowego chłodni kominowej nr 6.

Korzyści dla regionu

Kaczorowski podkreśla, że projekt o wartości ponad 11,5 mld zł w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju regionu: generuje nowe miejsca pracy, sprzyja gospodarczej stymulacji. Dla gminy Dobrzeń Wielki, w której usytuowana jest elektrownia, oznacza m.in. zwiększenie wpływów z podatków. Tym samym gmina, posiadając dodatkowe środki finansowe, będzie mogła przeznaczyć je na rozwój infrastruktury i wsparcie celów ważnych dla jej mieszkańców. A ci już teraz odnoszą korzyści z inwestycji, np. oferując usługi hotelarskie czy gastronomiczne licznej rzeszy pracowników zatrudnionych przez firmy realizujące opolski projekt.