Koniński zakład uruchomiono w ciągu trzech lat od podpisania umowy i dwa lata po rozpoczęciu robót budowlanych. Inwestycja była realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

„Projekt objął budowę Głównego Budynku Technologicznego z kotłownią, maszynownią turbozespołu, budynkiem oczyszczania spalin oraz budynku stabilizacji i zestalania popiołów. Pozostałe wykonane obiekty to m.in.:. hala wyładunkowa, bunkier magazynowania odpadów, hala waloryzacji żużla wraz z magazynem i budynek administracyjno-biurowy” – wylicza Erbud. W zakładzie znajduje się jedna linia technologiczna termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Przy budowie konsorcjum wykonawcze współpracowało z kilkudziesięcioma lokalnymi przedsiębiorstwami. Aż 73% spośród 89 firm podwykonawczych stanowiły firmy z regionu.

Spalarnia w Koninie została uruchomiona jako pierwsza z sześciu tego typu zakładów powstających lub już zbudowanych w Polsce. Wartość tego projektu to 387,7 mln zł brutto. Za jego realizację odpowiedzialne było konsorcjum Integral Engineering und Umwelttechnik (Austria), Erbudu i Introlu.

W zakładzie spalane będą odpady z Konina oraz z 36 gmin ze wschodniej Wielkopolski.

Więcej na temat projektu w Koninie w wywiadzie pt. „Eksploatację czas zacząć”

Więcej o nowych polskich spalarniach