Spółka energetyczna informuje, że 18 stycznia w Zakładzie Wytwarzania Tychy Tauron Ciepło została pomyślnie przeprowadzona pierwsza synchronizacja nowego bloku ciepłowniczego z krajową siecią elektroenergetyczną. Oznacza to, że energia elektryczna z nowej jednostki wytwórczej trafiła do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Nowy blok energetyczny w tyskiej elektrociepłowni. Fot. Tauron Polska Energia S.A.
Zanim doszło do synchronizacji, przeprowadzono niezbędne prace rozruchowe i próby elektryczne. 12 stycznia, podczas testów związanych z uruchomieniem bloku, do systemu ciepłowniczego w Tychach trafiły pierwsze dostawy ciepła.
Inwestycja, o której mowa, to drugi etap projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie ciepłowniczym. Obejmuje on realizację bloku BC-50 o mocy elektrycznej netto 58,3 MWe i cieplnej 86 MWt z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną oraz gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą – informuje spółka energetyczna.
W latach 2008–2012 zrealizowano pierwszy etap przedsięwzięcia, polegający na przebudowie kotła węglowego na biomasowy. Wykonano też zabudowę kotła rusztowego. Koszt budowy bloku wynosi około 618,5 mln zł. Będzie on podstawowym źródłem dostaw ciepła dla miasta.
Budowę jednostki zlecono spółce Elektrobudowa. Prace budowlane prowadzone są od grudnia 2013 r. Zakończenie inwestycji i przejęcie bloku do eksploatacji zaplanowano na koniec pierwszego półrocza tego roku.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.