Wiceminister wymienił spółki z grupy JSW, które mogłyby pomóc w pozyskaniu środków. Są to: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria oraz Spółka Energetyczna Jastrzębie (SEJ). W przypadku dwóch pierwszych podmiotów w sytuacji powiązania z inwestorem JSW miałaby zachować większościowe pakiety, natomiast w SEJ większość może mieć inwestor, jednak z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

"Budujemy na aktywach JSW zorganizowanie środkówinwestycyjnych dla spółki, jednak budujemy tę konstrukcję nie tracąc - jako właściciel, Skarb Państwa - kontroli nad tymi podmiotami. Nawet jeśli ktoś wejdzie kapitałowo do Koksowni Przyjaźń czy do Victorii, to będzie tam zachowany większościowy akcjonariat JSW" - powiedział wiceminister dziennikarzom.

Dodał również, że gdyby w przypadku SEJ pojawił się inwestor Skarbu Państwa, wówczas resort może zdecyduje, że 100% właścicielem nie będzie JSW, ale z pewnością Skarb Państwa nie straci kontroli nad tym podmiotem. Spółką interesuje się PGNiG Termika - do sprzedaży może dojść na przełomie lutego i marca br.

"Intencją naszą jest, żeby pozyskać na tych aktywach środki na inwestycje, restrukturyzację, natomiast nie chcemy stracić wpływu na majątek, abyśmy po okresie dekoniunktury mieli aktywa, które szybciej pozwolą JSW zrealizować zobowiązania rozłożone w czasie na lata 2018-2019" - wyjaśnił Tobiszowski.

Wiceminister podkreślił, że plan naprawczy JSW wymaga weryfikacji, gdyż założenia przyjęte w nim w ub. roku są nieaktualne w związku z pogorszeniem sytuacji rynkowej.