Jak informuje Daniel Kopczyński, koordynator branży kotłowej z biura przygotowania, realizacji i rozliczenia inwestycji „Ruszt wewnętrzny należy do zakresu robót części ciśnieniowej i, podobnie jak ruszt zewnętrzny, jest montowany przy użyciu wciągników hydraulicznych. Montaż rusztu wewnętrznego odbywa się wraz z wieszakami, stropem kotła oraz wężownicami przegrzewaczy pary, podgrzewacza wody ECO o łącznym ciężarze 3200 ton. W pierwszej fazie montażu ruszt wewnętrzny zostanie zmontowany w całość na płycie kotła i podwieszony na strunach wciągników hydraulicznych (8 szt. o udźwigu 600 ton każdy) na wysokość 5 m ponad poziomem 0 m. Następnie wokół rusztu zostanie zabudowane rusztowanie elewacyjne z plandekami, które będą osłaniać przed warunkami atmosferycznymi rejon prac spawalniczych na elementach ciśnieniowych kotła”.

Tak przygotowany obszar pod kotłem pozwala na prace spawalnicze na rurach wieszakowych i wężownicach przegrzewaczy/ECO. Po zakończeniu montażu wężownic przegrzewaczy będzie możliwe wyciągnięcie rusztu na pozycję docelową znajdującą się na wysokości 117 m i zespolenie go z rusztem zewnętrznym śrubowymi połączeniami.

Jak podsumowuje Kopczyński „Posadowienie rusztu wewnętrznego zwolni front robót dla wykonania pozostałych połączeń elementów ciśnieniowych. Dla jednego kotła docelowo ma powstać 65 000 spoin montażowych”.

Dwa nowe bloki o mocy 900 MW każdy

Inwestycja o wartości 11,5 mld zł brutto jest największą tego typu w Polsce po 1989 r. Wykonawcą jest konsorcjum Polimex-Mostostal, Alstom, Rafako oraz Mostostal Warszawa, a zleceniodawcą Grupa PGE. Blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r. Obie jednostki będą wytwarzać do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Nowe bloki zużyją około 4 mln ton węgla kamiennego rocznie.

Więcej informacji na temat rozbudowy Elektowni w Opolu w temacie specjalnym