Partnerzy portalu

Lublin: elektrownia opalana słomą może ruszyć w 2018 r.

Opublikowano: 10-02-2016 Źródło: TergoPower, wyborcza.biz

Norweska spółka TergoPower planuje zbudować w Lublinie ekologiczną elektrownię opalaną słomą. Dotychczas firma uczestniczyła w kilkudziesięciu podobnych projektach w Europie. Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo – właśnie na Lubelszczyźnie występują znaczne nadwyżki surowca.


Elektrownia opalana słomą w Lublinie. Źródło: TergoPower Elektrownia opalana słomą w Lublinie. Źródło: TergoPower

Szacunkowy koszt inwestycji to 150 mln zł. Siłownia miałaby powstać na terenach, na których dawniej działała fabryka samochodów. Do budowy zaangażowanych ma być około 300 pracowników, a do późniejszej obsługi zakładu – około 80 osób (30 osób na miejscu i 50 dostawców).

Na razie jeszcze nie zostało wydane pozwolenie środowiskowe, ale procedura jest w toku.

Zgodnie z założeniami w nowym zakładzie rocznie miałoby być spalane 280 tys. ton słomy dostarczanej przez kilkuset rolników z regionu. Oszacowano, że inwestycja będzie opłacalna, jeśli transport słomy nie będzie odbywał się z miejsc oddalonych od elektrowni więcej niż 120 km.

Źródło: TergoPower Źródło: TergoPower

Alternatywnym paliwem w nowej siłowni mają być zrębki drewna, powstające np. przy wycince drzew.

Jeśli budowa rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku, to uruchomienie elektrowni będzie możliwe w 2018 r. Moc elektrowni na poziomie 49,9 MW ma wystarczyć do zaopatrzenia w energię elektryczną około 112 tys. gospodarstw domowych.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia