Komisja Europejska ma podjąć działania w kierunku wyrównania cen gazu w krajach unijnych. Obecnie kraje bałtyckie, środkowo- i wschodnioeuropejskie za paliwo płacą średnio o 23% więcej niż ich zachodni sąsiedzi. W ujednoliceniu cen ma pomóc m.in. wykorzystanie gazu LNG.
Termilan LNG wŚwinoujściu. Fot. Polskie LNG S.A.
Podstawowym problemem tych krajów, które ponoszą większe koszty w związku z importem błękitnego paliwa jest to, że są one uzależnione od jednego dostawcy, a rosyjski monopolista wykorzystuje tę sytuację, windując stawki za gaz.
W sumie w zeszłym roku ponad połowa gazu (53% wg Eurostatu), która trafiła na rynek unijny, pochodziła z importu. O ile UE nie może zrezygnować z importu paliwa, to może wymusić większą konkurencję, co spowoduje obniżkę cen paliwa dla odbiorców końcowych. Dlatego KE chce położyć większy nacisk na wykorzystanie gazu LNG. Oszacowano, że jeśli ceny za gaz dla odbiorców, którzy płacą w Europie najwięcej, zostałyby zmniejszone, w skali roku oszczędności wyniosłyby 1,3–1,7 mld EUR.
Co zrobić, by poprawić konkurencyjność w regionie? Trzeba budować interkonektory, gazoporty, magazyny gazu
W poprawie konkurencyjności ma pomóc przede wszystkim lepsze połączenie krajów UE gazociągami. Tak więc konieczne jest dokończenie budowy tzw. interkonektorów, wspieranych finansowo z budżetu unijnego.
Na wyrównywanie cen gazu istotny wpływ ma też mieć import gazu w postaci skroplonej. Pozytywnym przykładem jest otwarty w zeszłym roku terminal LNG w Kłajpedzie na Litwie – sprowadzanie paliwa w stanie ciekłym przyczyniło się do spadku ceny o 20%.
Zgodnie ze strategią KE każdy kraj unijny ma mieć dostęp do paliwa LNG. Obecnie możliwości importu LNG są znaczące – można w ten sposób pokryć 43% unijnego zapotrzebowania. Nadal przeszkodę w tym stanowi jednak brak połączeń międzypaństwowych. Hiszpania, która posiada kilka gazoportów, ma utrudnione możliwości przesyłu paliwa do innych krajów ze względu na słabe połączenia z Francją. KE zamierza zaproponować 10 kluczowych inwestycji, które pozwolą ograniczyć ten problem.
Poza połączeniami z Hiszpanią mają powstać gazociągi do krajów regionu Morza Śródziemnego. Konieczne jest też lepsze połączenie Bałkanów Zachodnich z Europą Południowo-Wschodnią. Do tego jednak konieczne jest zbudowanie na wyspie Krk w Chorwacji terminalu LNG.
Jako kluczowe dla poprawienie konkurencyjności na unijnym rynku gazu wskazywane są też magazyny gazu, których pojemność należy zwiększyć.
Propozycje w sprawie poprawy sytuacji na rynku gazowym w UE szczegółowo KE ma przedstawić w przyszłym tygodniu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.