Pod koniec 2015 r. prezes Tauronu, Remigiusz Nowakowski złożył deklarację, że zarząd koncernu do końca marca 2016 r. wypracuje wewnętrzne założenia nowej strategii, a do połowy roku będzie ona gotowa, by w drugim półroczu mogła być już wdrażana.

Jak zapowiada zarząd spółki, nowa strategia obejmie m.in. obszar badań i rozwoju. Będzie ona służyć zwiększeniu efektywności, jak również podniesieniu wartości grupy w odniesieniu do czynników zewnętrznych, takich jak sytuacja na światowym rynku surowców i paliw czy też w stosunku do zagadnień polityki klimatycznej.
Instalacje wychwytywania CO2 ze spalin
Problem wychwytywania, składowania czy wykorzystywania dwutlenku węgla wpisuje się w program innowacyjnych rozwiązań spółki. W 2013 r. Tauron Wytwarzanie zainstalował w swoich elektrowniach dwie (o charakterze pilotażowym) instalacje wychwytywania CO2 ze spalin. Mowa tu o mobilnej instalacji aminowego wychwytu CO2 w Elektrowni Łaziska oraz instalacji zmiennociśnieniowej do badań wychwytu CO2 ze spalin w Elektrowni Łagisza.
Firma stanęła też na czele projektu, którego założeniem jest zamiast transportu i zatłaczania CO2 głęboko pod ziemię, przekształcanie go w gaz syntezowy, metan. Spowodowane to było faktem, iż technologie wychwytywania i geologicznego składowania CO2, traktowane jako sposób na obniżanie emisji CO2 w fabrykach i elektrowniach, okazywały się za drogie. Projekt ten rozpoczęto w 2014 r., a założenia spółki opierają się na tym, że może to być sposób na przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej z OZE, a tym samym w perspektywie lat, rozwiązanie dla zagospodarowania CO2, którego roczna produkcja wynosi około 13-14 mln ton. W pracach udział bierze pięciu polskich partnerów, dwóch francuskich, a współfinansuje je KIC InnoEnergy – europejska organizacja, która wspiera rozwój innowacji w obszarze energetyki.
Nad modułowymi, strukturalnymi reaktorami metanizacji CO2 pracują francuscy partnerzy projektu, reaktory mają służyć procesowi produkcji gazu syntezowego. Według założeń projektowych pilotażowy układ CO2-SNG o wydajności 20 m3/godz. w Elektrowni Łaziska ma powstać w 2017 r., a ocena biznesowa i ekonomiczna projektu zaplanowana jest na rok 2018.
Projekt Grey2Green i jego zadania
W poprzednich latach w koncernie wdrożony został projekt Grey2Green, którego zadaniem jest zagospodarowanie odpadów z wydobycia węgla i produkcji energii. Ma on swój udział w uruchomieniu instalacji produkcji kruszyw i mieszanek kruszywowych, w których wykorzystywany jest kamień z przeróbki węgla, a także popioły i żużle z energetyki. W kopalniach Tauronu pracowano również nad instalacjami zapewniającymi wytwarzanie i lokowanie na dole kopalń emulgatorów popiołowych, odpadów z elektrowni i odpadów górniczych.
Rozwój nowych technologii
Spółka Tauron Dystrybucja na początku lutego br. zapowiedziała, że w planach inwestycyjnych na najbliższe cztery lata ma rozwój nowych technologii w zakresie zarządzania sieciami i technologiami związanymi z opomiarowaniem. W ramach testów spółka w ub. roku zaczęła instalować tzw. inteligentne liczniki. Pozwalają one na automatyczne przetwarzanie, transmisję i zarządzanie danymi pomiarowymi. Dzięki temu dystrybutor może m.in. zwiększyć bezpieczeństwo pracy sieci.
Budowa instalacji fotowoltaicznej
Koncern wprowadza również pierwszy w Polsce projekt, który pozwoli na „przeprowadzanie badań w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, a także wpływu elektrowni hybrydowej na sieć pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości tzw. pracy wysypowej” - czytamy w depeszy PAP. Budowa instalacji fotowoltaicznej ma zakończyć się jeszcze w tym roku, a dopasowanie infrastruktury elektrycznej i zabudowa systemu sterowania będą gotowe w 2018 r. Pełna integracja elementów przewidziana jest na 2020 r., natomiast zakończenie etapu badawczego i projektu na 2023 r.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.