Jak informuje Tauron Polska Energia, prace na budowie nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III przebiegają bez zakłóceń. 22 lutego stan realizacji inwestycji sprawdzała premier Beata Szydło. W trakcie wizyty prezes spółki ujawnił termin przedstawienia
Budowa nowego bloku w Elektrowni Jaworzno - luty 2016 r. Fot. blok910.pl
Prace na budowie bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Co aktualnie dzieje się na budowie bloku w Elektrowni Jaworzno III?
Jak podaje inwestor, zakończono już prace ślizgowe budowy dwóch żelbetowych pylonów komunikacyjnych o wysokości ponad 138 m. Na płycie fundamentowej budynku kotłowni nadal trwają roboty związane z realizacją cokołów pod nośną konstrukcją stalową tego obiektu. Prowadzone jest także deskowanie i zbrojenie ścian oraz słupów stropu na terenie budynku maszynowni. W przypadku chłodni kominowej zakończono montaż prefabrykowanych słupów i belek wieńca płaszcza obiektu, a także zabetonowano węzły pomiędzy belkami.
"Zmontowane belki stanowią pierwszy ze 143 cykli wznoszenia płaszcza chłodni. Chłodnia kominowa jaworznickiego bloku osiągnie wysokość aż 180 m. Jej średnica u podstawy to prawie 150 m – w jej wnętrzu zmieściłby się pełnowymiarowy stadion piłkarski" - podaje Tauron. Informuje też o zakończeniu montażu rurociągu powrotnego wody chłodzącej pomiędzy budynkiem maszynowni a misą chłodni kominowej. Trwają również prace przy montażu rurociągu wody zasilającej od strony pompowni wody chłodzącej w kierunku maszynowni. Wkrótce zakończą się wykonanie ostatniego elementu szybu centralnego (tzw. risera) chłodni kominowej.
Ponadto realizowana jest żelbetowa konstrukcja nośna budynku nastawni blokowej, a także trwają wykopy pod fundamenty obiektów Instalacji Odsiarczania Spalin. Wykonywanie montażu konstrukcji stalowej budynków planowane jest na kwiecień 2016 r.
Premier Beata Szydło na placu budowy bloku w Elektrowni Jaworzno III
22 lutego premier Beata Szydło złożyła wizytę na placu budowy bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III.
Tauron realizuje jedną z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzującą się najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie. Ta wysokosprawna jednostka będzie spełniać surowe normy z zakresu ochrony środowiska i ma zastąpić moce wytwórcze starszej generacji, których odstawianie jest konieczne ze względu na rygorystyczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, oraz zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej i zagwarantować bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – mówił podczas wizyty Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Wykorzystana technologia zapewni roczne zapotrzebowanie na węgiel w wysokości od 2 do 3 mln ton rocznie przez około 30 lat, a to gwarancja pracy dla kopalni Grupy Tauron - dodał.
Zapowiedział również, że do końca I kw. br. zarząd chce wypracować główne założenia strategii grupy Tauron, a do końca II kw. 2016 r.przedstawi kompletną strategię do zatwierdzenia organom właścicielskim.
Blok węglowy o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III
Powstający w Elektrowni Jaworzno III blok o mocy 910 MW zostanie oddany do eksploatacji w 2019 r. Jest to największa inwestycja Grupy Tauron.
Inwestycja obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną – wyjaśnia inwestor.
Jednostka zostanie podłączona do nowej rozdzielni 400 kV, za pomocą której energia elektryczna trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Na mocy umowy z 17 kwietnia 2014 r. za realizację kontraktu w Jaworznie odpowiada konsorcjum firm Rafako i Mostostal. Plac budowy został przejęty przez głównego wykonawcę w listopadzie 2014 r., a prace ziemne ruszyły na początku marca 2015 r.
Najważniejsze etapy planowane w związku z uruchomieniem nowej jednostki w Jaworznie:
– pierwsze rozpalenie kotła – III kwartał 2018 r.
– synchronizacja bloku z krajową siecią elektroenergetyczną – IV kwartał 2018 r.
– rozpoczęcie ruchu próbnego – I kwartał 2019 r.
– przekazanie bloku do eksploatacji – I kwartał 2019 r.
– rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej – II kwartał 2019 r.
Tauron to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej. Grupa kontroluje około 20% polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego i jest drugim co do wielkości wytwórcą energii w kraju.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.