"Nowa ustawa o efektywności energetycznej zapewnia pełne wdrożenie dyrektywy 2012/27/UE, zobowiązującej państwa członkowskie Unii Europejskiej do osiągnięcia – do końca 2020 r. – określonego poziomu oszczędności energii. Niezbędne do tego jest wykorzystanie systemów zapewniających poprawę efektywności energetycznej lub podjęcie innych działań poprawiających efektywność energetyczną w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie. Nowa ustawa zastąpi obecnie obowiązującą" - czytamy w komunikacie KPRM.

Podkreślono, że konieczne jest wprowadzenie nowych regulacji, gdyż Polska wciąż musi nadrabiać dystans w zakresie najważniejszych wskaźników efektywności energetycznej w stosunku do najbardziej energooszczędnych gospodarek europejskich.

Jakie będą skutki wprowadzenia nowych regulacji dotyczących efektywności energetycznej?

"Proponowane regulacje powinny spowodować oszczędne i efektywne korzystanie z energii oraz znacząco zwiększyć liczbę inwestycji energooszczędnych. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych, mniejsze zużycie energii przez urządzenia oraz zmniejszenie strat w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i gazu. Oczekiwane jest też zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do atmosfery, co powinno poprawić nie tylko stan środowiska naturalnego, ale także zdrowie ludzi" - podaje KPRM.

Projekt określa m.in. zasady opracowania krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej i przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa, jak również zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej oraz sposób realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii. 

Wspomniany krajowy plan działań minister energii będzie opracowywał co 3 lata. Będzie on zawierał:

  • "opis planowanych programów zawierających działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki;
  • określenie krajowego celu w zakresie efektywności energetycznej;
  • informacje o osiągniętej oszczędności energii, głównie w przesyłaniu lub dystrybucji, dostarczaniu oraz  końcowym zużyciu energii;
  •  strategię wspierania inwestycji w renowację budynków zawierającą: wyniki dokonanego przeglądu budynków znajdujących się w Polsce, określenie sposobów ich przebudowy lub remontu, dane szacunkowe o możliwej do uzyskania oszczędności energii w wyniku ich modernizacji" - informuje KPRM.  

Termin przekazania Komisji Europejskiej pierwszego krajowego planu działań mija 30 kwietnia 2017 r.

Nowe obowiązki jednostek sektora publicznego

Nowe przepisy precyzują zasady stosowania przez jednostki sektora publicznego środków poprawy efektywności energetycznej, w tym nowego, jakim jest „wdrażanie systemu zarządzania środowiskowego”. Wśród zmian znajduje się też obowiązek (nałożony na organy władzy publicznej) nabywania efektywnych energetycznie produktów lub zlecania wykonania usług, a także nabywania lub wynajmowania efektywnie energetycznych budynków lub ich części. Ponadto organy władzy publicznej zobowiązano m.in. do wypełniania zaleceń dotyczących efektywności energetycznej w budynkach modernizowanych i przebudowywanych należących do Skarbu Państwa.

Do nowej ustawy przeniesiono system świadectw efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty), obowiązujący w Polsce od 2013 r. Oprócz tego w projekcie ustawy przewidziano stopniowe odchodzenie od uiszczania opłaty zastępczej za możliwość nie podejmowania działań inwestycyjnych na rzecz zwiększania efektywności energetycznej.

"W 2016 r. opłata będzie mogła obejmować jeszcze 30% zakresu nałożonego obowiązku, w 2017 r. będzie można uiścić opłatę w wysokości 20%, a w 2018 r. przedsiębiorca będzie mógł ponieść jedynie 10% opłatę, co oznacza, że będzie musiał w znacznie większym zakresie realizować przedsięwzięcia prooszczednościowe" - czytamy.

Ponadto zrezygnowano z obowiązku przeprowadzania przetargu, na podstawie którego prezes URE dokonywał wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można było uzyskać świadectwa efektywności energetycznej.

Nowa ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.