Na konferencji prasowej, która odbyła się 24 lutego br., Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda wyjaśniał, dlaczego Fundusz nie przyznał dotacji dla programu "LIFE-Małopolska w zdrowej atmosferze", związanego z pracami nad poprawą jakości powietrza w regionie.

Fundusz podstawowy, z którego powinien być finansowany ten projekt został rozdysponowany, dzisiaj zarząd nie może podejmować zobowiązań, których nie będzie w stanie zrealizować - powiedział Kujda.

Pomimo tego, że w innych funduszach NFOŚiGW są dostępne środki, program LIFE może być finansowany tylko z funduszu podstawowego, w którym są do dyspozycji tylko 23 mln zł. Podkreślił, że poprzednicy przyznawali więcej dotacji niż pożyczek, dlatego pieniądze nie wracały do NFOŚiGW i w funduszu podstawowym pozostała jedynie niewielka kwota.

NFOŚiGW zwrócił uwagę, że program LIFE zakłada tzw. miękkie działania, finansowane mają być m.in. badania, ekspertyzy, etaty, szkolenia pracowników i dlatego nie przyczyni się bezpośrednio do ograniczenia emisji.

Smog w Małopolsce: dotacja - nie, pożyczka - tak

Jak poinformował Kujda, NFOŚiGW może partycypować w finansowaniu programu LIFE, jednak nie w formie dotacji, a niskooprocentowanych pożyczek.

Nie zgadzają się z tym władze województwa małopolskiego, które podkreśliły, że wniosek o dofinansowani projektu LIFE złożony w NFOŚiGW dotyczył przyznania dotacji, a nie pożyczki. Ponadto promesa dofinansowania programu przyznana przez Fundusz w kwietniu 2015 r. również dotyczyła przyznania dotacji (ponad 20 mln zł).

Na tym etapie procedowania wniosku - już po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie finansowania projektu, nie jest możliwa zmiana formy wsparcia z dotacji na pożyczkę - zaznaczyły władze regionu w komunikacie przesłanym do PAP.

Program "LIFE-Małopolska w zdrowej atmosferze"

Pomimo braku oczekiwanego wsparcia programu LIFE ze strony NFOŚiGW, zarząd województwa zadeklarował chęć realizacji programu, ale w "okrojonym zakresie". Projekt LIFE został jednym z laureatów konkursu ogłoszonego przez Komisję Europejską i otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 9,9 mln EUR. Władze regionu będą w trakcie jego realizacji współpracować z partnerami, m.in. 38 małopolskimi gminami.

LIFE zakłada m.in. stworzenie sieci eko-doradców, którzy na poziomie gmin mieliby wspierać wdrażanie regionalnego programu ochrony powietrza i organizować programy dofinansowania dla mieszkańców pozwalające na wymianę ogrzewania na ekologiczne - podaje PAP.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi około 71 mln zł, z czego 20 mln miała stanowić dotacja z NFOŚiGW.

Projekt w tym kształcie, który został przyjęty przez Komisję Europejską, w strukturze dotyczącej finansowania jest zagrożony, natomiast pracujemy z Komisją nad przekonstruowaniem go poprzez zwiększenie udziału partnerów - zapowiedział marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.