Rozpoczęte wiercenia mają charakter wstępny, pozwolą na takie zorganizowanie prac, by docelowa produkcja surowca, która w kolejnej, właściwej fazie rozpocznie się w roku 2019 r., była maksymalnie efektywna.

Urządzenia wykorzystywane w procesie wiertniczym zostały zainstalowane latem 2015 r. W ramach wierceń wstępnych wykonanych będzie osiem odwiertów. Następnie wiertnica zostanie przetransportowana w trzy inne lokalizacje do wykonania kolejnych odwiertów.

W 2018 r. powstanie stała platforma wiertnicza Johan Sverdrup i będzie ona drugą z czterech docelowych platform na tym polu. Obecnie elementy platformy budowane są w stoczni Aibel w Haugesund, na północ od Stavanger oraz w Tajlandii.

Operatorem pola naftowego jest Statoil, właściciel urządzenia wiertniczego to Odfjell Drilling, a usługi serwisowe świadczy Baker Hughes.

Wartość kontraktu na prace wiertnicze to ponad 4,35 mld koron norweskich. Działania serwisowe wyceniono na około 1,5 mld koron norweskich. Obie umowy zostały zawarte latem 2015 r.

Pole naftowe Johan Sverdrup

Szacuje się, że wydobywalne zasoby złoża zawierają się w przedziale między 1,4 a 2,4 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w odniesieniu do pierwszej fazy eksploatacji złóż. Koszty inwestycyjne z nią związane w zeszłym roku określono na około 117 mld koron norweskich.

Pole naftowe zlokalizowane jest na Morzu Północnym w odległości około 155 km na zachód od Stavanger.

Norwedzy zagospodarowują pole naftowe Johan Sverdrup

430 km rurociągów do obsługi złoża Johan Sverdrup

 

Film z rozpoczęcia wierceń na polu Johan Sverdrup