Mobilna linia liczy blisko 1 km długości, a jej elementy są łatwe w transporcie i mogą być używane wielokrotnie.

W jakich sytuacjach sprawdzi się mobilna linia energetyczna?

Innowacyjne rozwiązanie może być wykorzystywane do ograniczenia przerw w dostawach energii elektrycznej np. podczas modernizacji sieci energetycznych, przyłączania nowych obiektów czy usuwania awarii. Może też dostarczać prąd na place budów albo na potrzeby dużych imprez masowych.

Pierwsze użycie mobilnej linii serwisowej

Obecnie Tauron wykorzystuje linię podczas remontu linii średniego napięcia o długości 37 km w powiecie żywieckim w woj. śląskim. Linia dostarcza tam prąd do 4800 klientów miejscowości Łodygowice.

"Modernizacja obejmuje wymianę słupów i przewodów na odcinku ponad 4 km, budowę linii kablowej długości ponad 0,5 km oraz wymianę dwóch stacji transformatorowych. Po analizach okazało się, że aby przeprowadzić prace, około 740 gospodarstw domowych w ciągu 11 dni miałoby kilkugodzinne wyłączenia prądu, a pozostali klienci byliby narażeni na bardzo częste krótkotrwałe przerwy w dostawie energii" - podaje Tauron.

Dlatego też podjęto decyzję, że najlepszym rozwiązaniem jest użycie 600-metrowej mobilnej linii serwisowej. Szacuje się, że dzięki temu o prawie 4 razy zmniejszy się ilość niedostarczonej energii, a częstotliwość przerw obniży o 40%.

 

"Elementy wykorzystane do budowy linii są lekkie i zarówno ich transport, jak i wykonanie nie wymagają stosowania ciężkiego sprzętu, a postawienie nie wymaga prowadzenia prac ziemnych. Montaż odbywa się na miejscu. Słup przykręcany jest do stalowej podstawy położonej bezpośrednio na ziemi. W przypadku ułożenia na gruncie jest ona kotwiona specjalnymi szpilkami. Stabilizację ustawienia w zapewniają betonowe belki układane na podstawie. Po rozwieszeniu kabla jego nadmiar pozostaje na bębnie. Wszystkie elementy wykorzystane do budowy linii mogą być ponownie, wielokrotnie wykorzystane.

Elementem ułatwiającym korzystanie z nowej technologii jest przyczepa serwisowa do przewożenia słupów i podstaw do ich ustawienia. Zamontowano na niej bęben ułatwiający zwijanie i oczyszczenie powłoki kabla podczas demontażu. Linia serwisowa zastępuje także pracę agregatów prądotwórczych, co jest korzystne dla środowiska naturalnego" - czytamy w komunikacie.

Tauron Dystrybucja należy do grupy energetycznej Tauron, odpowiada za sieci przesyłowe. Grupa to największy w kraju dystrybutor energii elektrycznej i drugi co do wielkości wytwórca prądu w Polsce.