Warszawski magistrat i niektóre z mazowieckich gmin apelują do władz Mazowsza o wykorzystanie możliwości, które daje tzw. ustawa antysmogowa w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Samorządowcy domagają się uchwalenia na szczeblu województwa prawa, które umożliwi wprowadzenie ograniczeń i zakazów eksploatacji kotłów, mających największy negatywny wpływ na jakość powietrza.
Warszawa i gminy mazowieckie chcą walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Fot. UM Warszawa
Jednym z najgroźniejszych źródeł zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja, której źródłem są lokalne, przestarzałe kotłownie i instalacje grzewcze w gospodarstwach domowych, w których najczęściej spalane są najgorszej jakości paliwa stałe i odpady. Emisja tych zanieczyszczeń jest źródłem wielu chorób, w tym śmiertelnych.
Warszawa i gminy sąsiednie chcą walczyć o czyste powietrze
Jak mówił podczas wczorajszego spotkania samorządowców Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego obszaru metropolii warszawskiej, dlatego stolica wspólnie z sąsiednimi gminami, zwraca się z prośbą do władz województwa mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi, wskazanych w tzw. „ustawie antysmogowej”. Dziś podpisany apel jasno określa przesłanie, aby jak najszybciej podjąć wspólne działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji.
Jednym z celów, do jakich dążą, jest wprowadzenie obowiązku wymiany nieekologicznych pieców na kotły niskoemisyjne.
Ustawa antysmogowa
Tzw. ustawa antysmogowa weszła w życie w listopadzie 2015 r. M.in. daje ona władzom wojewódzkim kompetencje do podjęcia prac nad uchwałami, na mocy których możliwe jest wprowadzanie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji do spalania paliw stałych.
Pojawienie się na jesieni ub.r. nowych przepisów pozwoli nam teraz dalej ograniczać negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, a tym samym wzmocnić politykę ochrony zdrowia naszych mieszkańców – powiedział Wojciech Bartelski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Jak wynika z doświadczeń innych aglomeracji miejskich w Europie i na świecie, wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie spalania paliw stałych znacząco przyczyniło się do poprawy jakości powietrza.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.