Jak zapewniał Główny Geolog Kraju, minister Mariusz Orion Jędrysek w rozmowie z Polskim Radiem, nowe przepisy znacznie ułatwią życie firmom zainteresowanym wydobyciem gazu z łupków.

To rząd wyznacza obszar koncesyjny. I na ten obszar koncesyjny jest ogłoszony przetarg. Ułatwienie polega tutaj na tym, że przygotowujemy wszystko od początku do końca, łącznie z uzgodnieniami, z gminami, z oddziaływaniem na środowisko. Inwestor, który ma zainwestować setki milionów dolarów w poszukiwania, będzie miał to ryzyko inwestycyjne obniżone. W zasadzie po wygranym przetargu może on natychmiast przystąpić do działania – mówił.

Jak duże są zasoby gazu łupkowego w Polsce?

Dotychczas publikowane dane dotyczące zasobów gazu łupkowego w Polsce były bardzo rozbieżne. Według szacunków rządowej amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA), w polskich łupkach może znajdować się nawet 5,3 bln m3 gazu.  Z kolei Państwowy Instytut Geologiczny ocenił, że wydobywalne zasoby gazu mogą wynosić max. 1,92 bln m3, ale najbardziej prawdopodobny przedział to 345-768 mld m3. Dane te pochodzą z raportu, który powstał w oparciu o analizę danych archiwalnych z otworów rozpoznawczych. Zdaniem Jędryska raport PIG zniechęcił inwestorów.

Ten raport nie był przede wszystkim merytoryczny. On bazował na danych z odwiertów sprzed nawet 40 lat. W związku z tym one nie zawierały tych ilości metanu, które były głęboko pod ziemią, zawarte w skale. Z moich obliczeń, jako naukowca, wynika, że jest około 1,9 bln m3 wydobywalnego gazu – uważa Mariusz Orion Jędrysek.

Ile mamy koncesji na poszukiwanie gazu z łupków?

Jak wynika z danych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, na dzień 29 lutego 2016 r. w Polsce obowiązywało 31 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów uwzględniających gaz z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 9 polskich i zagranicznych podmiotów.

"W porównaniu do rekordowego 2012 r., kiedy obowiązywało 115 koncesji, do dnia dzisiejszego wygaszono 84 koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - po 7 sztuk - posiadają firmy: Orlen Upstream sp.z o.o., Shale Tech Energy sp. z o.o. oraz Lotos Petrobaltic SA (te ostatnie obejmują wyłącznie obszar morski RP). PGNiG SA posiada 4 koncesje na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.

Powierzchnia objęta koncesjami poszukiwawczymi za gazem z łupków wynosi 24,29 tys. km2, co stanowi 7,8% powierzchni kraju. W latach 2012-2013 obszar objęty koncesjami wynosił blisko 90 tys. km2, co stanowiło blisko 30% powierzchni Polski.
Do 29 lutego 2016 r. koncesjonariusze wykonali 72 otwory rozpoznawcze, z czego 18 to otwory krzywione/poziome, a 54 - otwory pionowe. Ostatni otwór zakończono wiercić w grudniu 2015 r. Był to otwór Wysin - 3H na koncesji "Stara Kiszewa" w województwie pomorskim, gdzie inwestorem było PGNiG. W 2016 roku przewidziane jest wykonanie w otworze szczelinowania hydraulicznego" - czytamy w komunikacie.