Stolica Małopolski, jako jedyna w kraju zmodernizowała nie tylko oprawy, ale całą uliczną infrastrukturę oświetleniową. Dzięki temu miasto zaoszczędzi rocznie 2755,86 MWh energii elektrycznej.
Fot. z archiwum ZIKiT w Krakowie
Władze polskich miast coraz częściej zastępują latarnie sodowe nowoczesnym oświetleniem typu LED. W Krakowie kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego objęła nie tylko wymianę lamp, ale także blisko 150 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i 4000 słupów oświetleniowych. Powstał również system sterowania oświetleniem.
Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które w ramach programu SOWA zmodernizowało nie tylko oprawy, ale całą infrastrukturę oświetleniową. Warto podkreślić, że gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku, począwszy od zdobycia wszystkich zgód i pozwoleń, a skończywszy na pracach, które prowadzone były w mieście, które jest żywym organizmem – mówi Władysław Reczyński z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Nowoczesne lamy LED zastąpiły skorodowane metalowe słupy i betonowe latarnie
Zużyte oprawy oświetleniowe i stare kable lat 50. XX w. były przyczyną częstych awarii i przynosiły straty w przepływie prądu. Do tego stare i nieestetyczne słupy szpeciły miasto. Nowoczesne lampy uliczne typu LED pozwalają zaoszczędzić nawet do 70% energii elektrycznej zużywanej przez lampy sodowe. Z kolei żywotność lampy LED szacuje się na 60 tys. godz., czyli około 10 lat.
Dzięki "Systemowi sterowania oświetleniem”, którym objęto całe miasto, możliwe jest bardziej racjonalne korzystanie z prądu. Pozwala on bowiem na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb, np. warunków pogodowych, pory dnia czy miejsca (np. bliskość przejścia dla pieszych i skrzyżowania).
Ile Kraków zaoszczędzi dzięki oświetleniu LED?
Tylko w ciągu listopada i grudnia 2015 r. Kraków zaoszczędził blisko 200 tys. zł na oświetleniu ulicznym, które wymieniono w ramach programu SOWA. Planowane tegoroczne oszczędności, już z uwzględnieniem konserwacji, mają wynieść ponad 1 mln zł.
Jak wynika z szacunków magistratu, dzięki nowoczesnemu oświetleniu ulicznemu w 2016 r. uda się osiągnąć:
- zmniejszenie rocznego zużycia energii na oświetlenie uliczne: 63,13%;
- oszczędność energii elektrycznej: 2755,86 MWh/rok;
- ograniczenie emisji CO2: 1809,97 Mg/rok;
- oszczędności wynikające z konserwacji: 78 tys. zł/rok;
- oszczędności zużycia energii: 1 377 930 zł/rok;
- całkowita oszczędność – 1 455 930 zł/rok.
Przeczytaj też: Kraków: rozświetlone bulwary wiślane
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.