Dokument ten zakazuje stosowania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie.

W połowie stycznia sejmik małopolski przyjął uchwałę, która wprowadza na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Za dopuszczalne wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Przepisy te miałyby wejść w życie 1 września 2019 r.

Argumenty skarżących są „słabe”

Uchwała sejmiku została zaskarżona przez dwie osoby. Ten ma teraz 30 dni na przesłanie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Poprzednia uchwała antysmogowa przyjęta została w listopadzie 2013 r. W efekcie wniesionych skarg została uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak uważa, że obecne skargi nie powinny wpłynąć na opóźnienie wejścia w życie uchwały. Podkreślił, że argumenty, jakimi posługują się skarżący, są „słabe”.

Dlaczego w Krakowie ma obowiązywać zakaz spalania paliw stałych?

W uzasadnieniu uchwały antysmogowej zarząd województwa małopolskiego wskazał, że główną przyczyną złej jakości powietrza w Krakowie jest emisja zanieczyszczeń z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że odpowiadają one średniorocznie za emisję 42% pyłu zawieszonego PM 10, 37% pyłu PM 2,5 oraz 68% benzo(a)pirenu.

Przekroczenia norm pyłu zawieszonego występują głównie w okresie grzewczym – od października do marca. Z badań epidemiologów wynika, że z powodu zanieczyszczenia powietrza PM 10 w Krakowie rocznie umiera kilkaset osób.