Mostostal Warszawa SA działa w ramach międzynarodowego konsorcjum, pracującego przy innowacyjnym projekcie badawczym MERITS dotyczącym energetyki. Kilka dni temu w Warszawie odbyło się warsztatowe spotkanie partnerów przedsięwzięcia, w trakcie którego zaprezentowano założenia, cele i dotychczasowe efekty wspólnej pracy świata nauki i przemysłu. Zostały omówione m.in. założenia naukowe opracowanej technologii oraz zaprezentowano instalację demonstracyjną.

Projekt badawczo-rozwojowy MERITS (z ang. More Effective Use of Renewables Including Compact Seasonal Thermal Energy Storage, czyli Poprawa efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii z zastosowaniem sezonowych magazynów ciepła) ma być odpowiedzią na kwestie poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa mieszkalnego przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z funduszy unijnych.

Realizacja projektu obejmuje zaproponowanie nowych rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych. Mostostal Warszawa współuczestniczył w wybudowaniu prototypowego obiektu demonstracyjnego symulującego budynek mieszkalny i w testowaniu opracowanych rozwiązań. Przeniesienie układu ze skali laboratoryjnej do rzeczywistych warunków jest pierwszą tego typu próbą w skali świata i ma na celu weryfikację założeń technologii. Projekt przewiduje też opracowanie modeli i strategii biznesowych mających na celu jego późniejsze wdrożenie - powiedział Andrzej Goławski, prezes Mostostal Warszawa.

"Zagadnienia badawcze projektu skupiają się przede wszystkim na opracowaniu technologii magazynowania energii cieplnej pochodzącej np. z promieniowania słonecznego. Technologia ta wykorzystuje reakcje chemiczne zachodzące między hydratami soli a wodą, co pozwala na magazynowanie takiej samej ilości energii, która mieści się w 1 m3 wody, ale w kilkukrotnie mniejszej jednostce objętości. Metoda ta jednocześnie likwiduje całkowicie problem strat energii w miarę upływu czasu. Skumulowana w bateriach termochemicznych energia może być wykorzystywana m.in. na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Główną korzyścią jest natomiast możliwość wykorzystania energii pozyskanej latem w okresie zimowym. W przypadku zastosowania metody konwencjonalnej, a więc magazynowania w wodzie, byłoby to niewykonalne. Technologie magazynowania energii służą przede wszystkim lepszemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w warunkach klimatycznych zbliżonych do Polski" - podaje Mostostal Warszawa.

Powyższy kontener posiada wyjątkowe wyposażenie, pozwalające na bardzo wydajne magazynowanie energii cieplnej, wykorzystując działanie baterii termochemicznych. Na jego dachu umieszczone zostały cztery kolektory słoneczne, zapewniające energię cieplną dla instalacji.

Latem nadwyżka energii pozyskanej ze Słońca magazynowana jest w celu późniejszego wykorzystania zimą. System zapewnia bardzo niskie straty energii podczas całego procesu. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie domu energią ze Słońca przez cały rok, niezależnie od pogody. Obecnie trwają bardzo szczegółowe badania nad wydajnością tej technologii – powiedział Bartosz Starosielec z Działu Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa.

W kwietniu 2015 r. Mostostal Warszawa przetransportował gotowy prototyp do Hiszpanii, gdzie z powodzeniem przeszedł testy w okresie letnim, a w październiku trafił z powrotem do Polski, gdzie prowadzono badania w okresie zimowym.