Rozbudowa elektrowni w Ostrołęce ważna dla bezpieczeństwa energetycznego

Minister zaznaczył, że możliwości eksploatacji elektrowni w Ostrołęce wygasną w ciągu 10 lat, dlatego, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju, konieczne jest uruchomienie w porę nowej jednostki wytwórczej. Dodał, że inwestycja zostanie zrealizowana nie tylko kosztem właściciela elektrowni – spółki Energa, ale na ten cel skierowane będą też inne środki.

Energa nie zostanie połączona z PGE

Tchórzewski zapewnił, że Energa nie zostanie połączona z Polską Grupą Energetyczną. Dodał, że taka możliwość była praca pod uwagę w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, jednak jego zdaniem jest to niepotrzebne i prace nad takim projektem zostały zawieszone.

Energa wspólnikiem Polskiej Grupy Górniczej

Zaangażowanie finansowe Energii w powstanie Polskiej Grupy Górniczej wyniesie 15–16%, jeśli chodzi o kapitał całego przedsięwzięcia. Jest to kwota około 500 mln zł. Zaznaczył, że dzięki temu w elektrowni w Ostrołęce spalany będzie „własny węgiel”.

Energetyka jądrowa: program będzie kontynuowany

Minister energii powiedział także podczas konferencji w Gdańsku, że program związany z energetyką jądrową będzie kontynuowany. Dodał jednak, że ma wątpliwości co do przygotowanego dla tej inwestycji systemu finansowania. Projekt ten jest zbyt drogi, dlatego prowadzone będą pod tym kątem analizy.