Ministerstwo energii proponuje zniesienie taryf na gaz w wyniku wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Przedsiębiorstwa dostarczające paliwo do największych odbiorców powinny być zwolnione z obowiązku taryfowego już za rok – w kwietniu 2017 r. W przypadku gospodarstw domowych mają one przestać obowiązywać w roku 2024.
Taryfy na gaz zostaną zniesione? Fot. PSG.
Projekt nowelizacji Prawa energetycznego został przekazany do konsultacji społecznych 25 kwietnia. Zmiany te mają być następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2015 r. – stwierdzono niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym.
Równoczesne uwolnienie cen gazu dla wszystkich odbiorców mogłoby wywołać negatywne skutki, dlatego, jak argumentuje resort energii, najlepiej, żeby taryfy były znoszone stopniowo.
Zniesienie taryf na gaz dla przedsiębiorstw
W pierwszej kolejności, zgodnie z projektem, mają być zniesione taryfy dla dużych przedsiębiorstw, tj. takich, które zużywają w co najmniej jednym punkcie więcej niż 278 GWh rocznie. Proponowany termin wprowadzenia nowych regulacji to 1 kwietnia 2017 r.
Zniesienie taryf dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, tj. takich, które w każdym punkcie zużywają mniej niż 278 GWh gazu rocznie, miałyby obowiązywać od 1 października 2017 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.