Choć obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia pożarowego dla obiektów i instalacji Orlen Upstream Canada, podjęto decyzję o wstrzymaniu wydobycia ropy w rejonie Simhon Creek. Udział zatrzymanej części instalacji w ogólnej produkcji PKN Orlen w Kanadzie wynosi około 0,5%. Średnie wydobycie z aktywów kanadyjskich w I kw. 2016 r. wyniosło 11,7 tys. boe dziennie.

Orlen Upstream Canada monitoruje sytuację pożarową

Orlen Upstream Canada na bieżąco monitoruje posiadane przez koncern aktywa, zlokalizowane głównie w prowincjach: Alberta, Kolumbia Brytyjska i Saskatchewan.

"Na znacznej części terenów, określanych w publicznych komunikatach jako zajęte przez pożar, mamy do czynienia wyłącznie z zadymieniem i opadaniem popiołu, a ogniska pożarowe charakteryzujące się otwartym ogniem znajdują się obecnie w dalekiej odległości od należących do grupy Orlen obiektów i instalacji" - podano w komunikacie.
Ze względu na pożary w rejonie Simhon Creek 3 maja podjęto decyzję o obniżeniu ciśnienia w strefie przyodwiertowej Sweeney i czasowym wstrzymaniu produkcji z 9 otworów. Jak zapewnia spółka, działania te mają charakter prewencyjny, by zagwarantować pełne bezpieczeństwo pracownikom obsługiwanej przez nich instalacji.

Kanadyjska spółka będzie nadal prowadzić systematyczną ocenę ryzyka związanego z zagrożeniem pożarowym i w razie jego zwiększenia podejmie odpowiednie działania. Obecnie ryzyko zostało ocenione jako niskie.

Już wcześniej informowaliśmy, że z powodu pożarów w kanadyjskiej Albercie firmy zajmujące się wydobywaniem ropy z roponośnych iłów wstrzymały lub ograniczyły produkcję.

Orlen Upstream Canada to podmiot Orlen Upstream, spółki zależnej PKN Orlen, powołanej w 2006 r. do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Kanadyjskie zasoby wydobywcze PKN Orlen obejmują m.in. obszary Lochend, Kaybob, Pouce Coupe i Ferrier-Strachan oraz Kakwa w prowincji Alberta.